"Ne možete biti najjasniji na Tviteru": Da li je Mask svesno prevario investitore pre četiri godine?
Na suđenju za zloupotrebu ovlašćenja predsednika kompanije Tesla, zbog čega su akcionari pretrpeli velike gubitke, američki biznismen i vlasnik Tvitera Ilon Mask je svedočio o tvitu iz 2018. godine, u kojem je tvrdio da je izdvojio sredstva za preuzimanje kompanije Tesla, iako dogovor o tome nikada nije bio ni blizu realizacije.
Tvit je rezultirao nagodbom od 40 miliona dolara sa regulatorima za hartije od vrednosti. To je takođe dovelo do grupne tužbe u kojoj se navodi da je obmanuo akcionare. Suđenje je odloženo za vikend, a Mask će u ponedeljak odgovarati na dodatna pitanja.
U prvom pojavljivanju na sudu, glavni optuženi Mask je u petak branio svoje tvitovanje kao "najdemokratskiji način" za distribuciju informacija, iako je svestan da Tviterovo ograničenje od 280 znakova može otežati da se sve učini jasnijim, preneo je Rojters.
- Mislim da apsolutno možete biti iskreni (na Tviteru) - rekao je Mask u sudnici.
- Ali možete li biti sveobuhvatni? Naravno da ne - dodao je.
Mask je odgovarao na pitanja Nikolasa Porita, advokata koji zastupa akcionare Tesle. Rekao je da mu je "mnogo stalo" do akcionara, a takođe je kritikovao ulagače koji očekuju pad cene akcija i na tome zarađuju (“short sellers”).
Mask je “kratku prodaju” nazvao "zlom" praksom koju bi trebalo zabraniti, nazivajući one koji od toga profitiraju "gomilom ajkula".
Kada je prikazana komunikacija Teslinih akcionara koji ga pozivaju da smanji ili potpuno prekine svoju naviku oglašavanja na Tviteru pre spornog tvita o otkupu 2018. godine, Mask je rekao da ne može da se seti svih interakcija od pre mnogo godina, posebno pošto dobija, kako je rekao, "Nijagarine vodopade“ mejlova.
Da li je Mask obmanuo investitore?
Sud treba da donese odluku da li je par tvitova koje je Mask objavio 7. avgusta 2018. oštetio akcionare Tesle tokom perioda od 10 dana, kada je vlasnik Tvitera priznao da do realizacije dogovora ipak neće doći.
U prvom od ta dva tvita, Mask je naveo da je "osigurano finansiranje" za otkup Tesle od 72 milijarde dolara u vreme kada se proizvođač električnih automobila još uvek suočavao sa problemima proizvodnje i vredeo je mnogo manje nego sada. Mask je nekoliko sati kasnije objavio još jedan tvit koji sugeriše da je dogovor neminovan.
Nakon što je postalo očigledno da neće obezbediti novac za preuzimanje Tesle, Mask se povukao sa mesta predsednika kompanije i preuzeo poziciju izvršnog direktora kao deo nagodbe sa Komisijom za hartije od vrednosti.
Čak i pre Maskove izjave, američki okružni sudija Edvard Čen izjavio je da porotnici mogu da smatraju ta dva tvita lažnim, ostavljajući im da odluče da li je Mask namerno prevario investitore i da li su i u kojoj meri zbog tih izjava pretrpeli ogromne gubitke.
Mask je ranije tvrdio da se nagodio sa Komisijom za hartije od vrednosti pod prinudom i da je verovao da je postigao dogovor o obezbeđivanju finansijske podrške za otkup Tesle tokom sastanaka sa predstavnicima Fonda za javna ulaganja Saudijske Arabije.
Nakon što je Mask odustao od ideje o otkupu Tesle, kompanija je prevazišla probleme sa proizvodnjom, što je rezultiralo naglim porastom prodaje automobila i porastom akcija.
Teslin investitor Glen Litlton zatražio je odštetu u ime akcionara koji su trgovali akcijama kompanije u danima nakon što je Ilon Mask na Tviteru obelodanio planove za otkup kompanije, u avgustu 2018. godine, zloupotrebivši ovlašćenja predsednika kompanije.
Kako navodi Rojters, tokom suđenja će biti utvrđeno da li je Mask svesno prevario investitore tvrdeći da je obezbedio finansiranje od 72 milijarde dolara za preuzimanje kompanije, da bi kasnije još jednim tvitom potvrdio da će ih kupiti po vrednosti od 420 američkih dolara za jednu vlasničku akciju.
Zahvaljujući ovim tvitovima cene akcija Tesle su skočile za vrlo kratko vreme da bi ubrzo, kada se saznalo da je sve spin, pale daleko ispod vrednosti koje su imale pre Maskovih tvitova. Sud će utvrditi da li su akcionari oštećeni i za koliko.
Video: Koje su ekonomske posledice želje Ilona Maska za slobodom govora: Sve o prodaji Tvitera
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.