• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Zahuktalo se: SAD vrše pritisak na TikTok, koji je "trn u oku" i mnogim drugim zemljama

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Popularna društvena mreža je u vlasništvu najvrednijeg startapa na svetu

  • 0
tiktok Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Problemi vezani za popularnu društvenu platformu TikTok - ne jenjavaju. To je priča koja traje mesecima i mesecima unazad, ali sada dobija sve napetije obrte.

Naime, TikTok je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije ByteDance, i to je ono što Americi "bode oči", budući da je ova mreža planetarno popularna, te je Amerikanci masovno koriste.

Administracija američkog predsednika, Džozefa Bajdena, zahteva od kineskih vlasnika TikTok-a da se odreknu svog udela u popularnoj video aplikaciji ili da se suoče sa mogućom zabranom u SAD, saopšteno je danas Rojtersu iz kompanije.

TikTok je, ističe se, u vlasništvu najvrednijeg startapa na svetu.

Ovaj potez je usledio nakon uvođenja novog američkog zakona koji omogućava Beloj kući da zabrani TikTok ili druge inostrane tehnologije, ako predstavljaju rizik za nacionalnu bezbednost. Druge zemlje i entiteti su, takođe, odlučili da zabrane aplikaciju i izrazili zabrinutost zbog njegove povezanosti za kineskim vlastima.

Primera radi, Indija je zabranila TikTok i desetine drugih aplikacija kineskih programera na svim uređajima u junu 2020., tvrdeći da su "potencijalno štetne po bezbednost i integritet zemlje".

Avganistan je u pregovorima o zabrani TikTok-a i video igrice PUBG, a talibani tvrde da su oni odveli avganistansku omladinu "na stranputicu".

Pakistan je privremno zabranjivao TikTok najmanje četiri puta, a poslednja zabrana je okončana u novembru, zbog onoga što je vlada ocenila kao "nemoralan i nepristojan sadržaj u aplikaciji", navodi Rojters.

Zaposlenima u belgijskoj vladi više neće biti dozvoljeno da koriste TikTok na službenim telefonima, a istu odluku su donele i kanadske vlasti zbog bezbednosnih rizika.

Tajvan je zabranio TikTok i neke druge kineske aplikacije na državnim uređajima i u decembru 2022. pokrenuo istragu aplikacije društvenih medija zbog sumnje na protivzakonite aktivnosti na ostrvu.

Odbor za spoljne poslove, Predstavničkog doma američkog Kongresa, početkom meseca je glasanjem usvojio predlog zakona koji bi predsedniku Džozefu Bajednu dao ovlašćenje da u SAD zabrani aplikaciju i društvenu mrežu TikTok.

Bela kuća je ranije dala svim saveznim agencijama smernice da u roku od 30 dana izbrišu TikTok sa svih vladinih uređaja. Kongres i više od polovine američkih država do sada su zabranili TikTok na službenim mobilnim uređajima.

Evropska komisija i Evropski parlament, institucije Evropske unije, takođe su zabranile TikTok na telefonima svojih službenika iz bezbednosnih razloga, a u Kini su već duže vreme blokirane stane platforme društvenih medija i aplikacije za razmenu poruka, uključujući Jutjub, Tviter, Fejsbuk i Instagram.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>