U Srbiju stiže digitalni novčanik, evo kada bi moglo da bude omogućeno njegovo korišćenje

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Na današnjoj konstitutivnoj sednici, članovi Saveza za eUpravu u vrh liste strateških ciljeva uvrstili su i omogućavanje elektronskog i bezgotovinskog plaćanja svih javnih usluga, odnosno taksi, naknada, poreskih i neporeskih nameta.

Među prioritetima Saveza je i nastavak pružanja aktivne podrške državi na jačanju spremnosti službenika i građana da pružaju i koriste eUsluge, pogotovo na lokalu, te uspostavljanje savremene digitalne infrastrukture u celoj zemlji i uvođenje digitalnog novčanika.

Članovi su kao najvažnije zadatke izglasali i stvaranje uslova za sistemsku primenu veštačke inteligencije u unapređenju javnih usluga i poslovanju privrede, čuvanje državnih aplikacija i podataka u državnom klaudu i razvoj i primenu koncepta pametnih gradova u Srbiji.

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić podsetio je u okviru sednice Saveza da je resor na čijem je čelu u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu nedavno uspostavio novu elektronsku uslugu namenjenu organima javne uprave, javnim preduzećima i pravnim i fizičkim licima kojima su poverena javna ovlašćenja – ePečat u klaudu.

- To je veoma važan korak u daljoj digitalizaciji poslovanja organa javne uprave i bržem i efikasnijem pružanju usluga ka građanima i privredi. Ne manje važni su i rezultati međunarodnih izveštaja koji o nama govore kao regionalnom lideru u oblasti digitalne transformacije, pa smo po međunarodnom Network Readiness Index-u skočili za 8 mesta i sada se nalazimo na 47. poziciji u konkurenciji 133 zemlje i daleko smo ispred zemalja u regionu. Prema poslednjim rezultatima Globalnog indeksa informacione bezbednosti Međunarodne telekomunikacione unije, Srbija je svrstana u prvu, najvišu, kategoriju i označena kao „država uzor“ u oblasti informacione bezbednosti. Očekujem da će to dodatno biti unapređeno usvajanjem novog Zakona o informacionoj bezbednosti i Zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu, identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, što bi trebalo da otvori put za uvođenje digitalnog novčanika u naredne dve godine i veću zaštitu ličnih podataka građana - izjavio je ministar g. Ristić.

Ministar je istakao i to da će nastavak sprovođenja kapitalnog projeta Ministarstva – Izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim predelima Republike Srbije ostati visoko na listi prioriteta resora koji vodi. ,,u naredne dve godine planirano je proširenje projekta na još 200 novih naselja.

U tome Ministarstvo može da računa na podršku NALED-ovog Saveza za eUpravu, poručila je na sednici predsednica ovog tela Dragana Ilić, direktorka korporativnih poslova u CETIN-u:

- Očekujemo da Savez za eUpravu i u narednom periodu nastavi odličnu saradnju sa MIT na snaženju regulative, naročito u oblasti informacione bezbednosti i elektronskih komunikacija.

Ohrabruje nas što se aktivno radi na omogućavanju svih preduslova za uspešno uvođenje 5G mreže u Srbiji. Tu naše glavne aktivnosti ostaju nepromenjene – transparentna jedinstvena procedura za postavljanje baznih stanica koja će se primenjivati u celoj Srbiji. Zahvaljujući tome uspostaviće se dobra osnova za razvoj novih eUsluga koje će biti promovisane i u sklopu specijalizovane izložbe Expo 2027.

Ilić je ukazala i na važnost novousvojenog Akcionog plana Strategije razvoja sistema elektronskih komunikacija Srbije do 2027. godine i Akcionog plana Strategije razvoja informacionog društva i informacione bezbednosti do 2026, gde je NALED partner Ministarstvu informisanja i telekomunikacija u čak 15 i 17 aktivnosti respektivno. Istakla je i da je od 50 aktivnosti koje su u pet strateških oblasti bile zacrtane u Akcionom planu Saveza za period od 2022. do 2024. ispunjeno ili je realizacija u toku čak 84% planiranog.

(Telegraf Biznis)

Video: Prva kripto menjačnica u Srbiji ECD obeležila Bitcoin "Pizza Day"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>