Gutereš pozvao tehnološke kompanije da se okrenu obnovljivoj energiji: Tramp pre toga "abolirao" elektrane

B. P.
B. P.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Veštačka inteligencija, odnosno data centri koji su "mozak" AI modela, sve su veći potrošači električne energije u svetu. I ne samo električne energije, već i vode koja se koristi za hlađenje takvih postrojenja.

Sve to povećava troškove održavanja takvih AI modela, ali i ograničava njihovo širenje u budućnosti.

Upravo zato je generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao tehnološke kompanije da se do 2030. godine okrenu stoprocentno obnovljivoj energiji prilikom izgradnje data centara.

Kako prenosi Rojters, Gutereš je istakao da je prelazak na obnovljive izvore energije neizbežan, čak i dok neke zemlje i kompanije još uvek koriste fosilna goriva.

Budućnost se gradi u oblaku, rekao je Gutereš u govoru u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku. Mora se pokretati suncem, vetrom i obećanjem boljeg sveta.

Gutereš je takođe pozvao vlade da do septembra pripreme nove nacionalne klimatske planove kako bi se ipak nekako ostvarili ciljevi Pariskog klimatskog sporazuma, koji bi trebalo da obezbedi prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore.

Rekao je da je ovaj trenutak prilika za vlade da zadovolje svu novu potražnju za električnom energijom iz obnovljivih izvora i da održivo koriste vodu u sistemima hlađenja.

Zanimljivo je da je njegov apel upućen samo dan pre nego što bi Donald Tramp trebalo da predstavi Akcioni plan za veštačku inteligenciju, za koji se očekuje da će sadržati niz mera usmerenih na ublažavanje ograničenja korišćenja zemljišta i proizvodnje energije kako bi se podstakao razvoj veštačke inteligencije.

Tramp je već ranije proglasio nacionalnu energetsku krizu kako bi ublažio ekološka ograničenja za izgradnju elektrana na fosilna goriva i nuklearnu energiju. U pozadini svega je takmičenje sa Kinom oko razvoja veštačke inteligencije.

(Telegraf Biznis/Zimo)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>