Povratak na posao 5 dana nedeljno? Kako bi bilo: Nikada više
Kontrolišu koliko zarađujete, šta radite, pa čak i kada treba da budete na internetu. Ali, ako je prošla sedmica išta pokazala, to je da se najveće američke kompanije - one na Volstritu, u Silicijumskoj dolini i u ostalim važnim poslovnim zonama - sada bore da "zadrže kontrolu nad mestom gde bi trebalo da radite svoj posao".
U samo nekoliko proteklih dana, Amazon je odložio povratak u kancelarije za još nekoliko meseci - korporativno osoblje će se, dakle, tamo vratiti tek u januaru 2022. godine. BlackRock Inc. i Wells Fargo & Co. odložili su povratak sa septembra za oktobar tekuće godine.
Sve to se dešava usled nedavnih odlaganja u kompanijama kao što su Epl, Alfabet (Gugl) i Lift. Uzrok pomeranja? Giganti su odreagovali na brzo širenje delta varijante kovida-19.
Profesor ekonomije na Univerzitetu Stenford, koji je proučavao trendove rada od kuće, Nik Blum, kaže da je "delta soj verovatno poslednji ekser u kovčegu petodnevnog povratka u kancelariju".
Prema njegovim rečima, ustaljeni režim rada koji podrazumeva da odlazimo na posao pet dana u nedelji - i dalje je bio opcija nakon starta pandemije u proleće 2020, naravno, kada se ona završi, ali je "postajao sve manje verovatan kako se korona rapidno širila i u 2021. godini".
Preduzeća koja se suočavaju sa nedostatkom radnika morala su da ponude sve izdašnije pakete za rad od kuće. To je zaposlenima dalo vremena da se naviknu na sastanke preko Zoom-a, dremanje u vreme ručka i veću fleksibilnost kada je reč o balansiranju između posla i porodice, piše Blumberg.
Razmislite samo o tome: neki zaposleni nisu kročili u svoje kancelarije već skoro 18 meseci. Dodajte tome zabrinutost zbog delta soja i dobićete kao krajnji rezultat radnike koji su odahnuli kada su čuli da se još neko vreme neće vraćati na posao.
Jedna 27-godišnjakinja, zaposlena u Amazonu (odeljenje za strateški razvoj), priznaje da je bila uzbuđena kada je čula da se odlaže vraćanje u kancelarije. "Kod kuće sam sigurnija. Nekada sam dugo putovala do posla, a sada ne moram da brinem da li ću zakasniti ili pronaći parking", rekla je.
Prema novom istraživanju osiguravajućeg društva "Breeze", oko 65% američkih radnika koji su rekli da mogu raditi na daljinu u potpunosti - navelo je da bi bili voljni da prihvate platu manju za 5%, ako bi to značilo da mogu da nastave s radom od kuće.
Jedan broj radnika bio bi spreman da ode i mnogo dalje: nedavno istraživanje, sprovedeno na 1.000 odraslih Amerikanaca, pokazalo je da bi 39% njih razmišljalo o odustajanju od posla, ako njihovi poslodavci nisu fleksibilni u pogledu rada na daljinu. Ta brojka je, potom, skočila na 49%, kada je reč o mlađim radnicima.
S druge strane, mnogi zaposleni bi želeli da se vrate u kancelariju, barem deo vremena.
Video: Radnici koji će raditi od kuće do 2021. godine ili - zauvek?!
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zeljko
Ja kada bi bio svakog vikenda slobodan bio bi presrecan.
Podelite komentar
sha
To bi bilo realno sve ostalo je robovanje kapitalistima nikada dosta
Podelite komentar