"Nikada nećete otići u penziju, evo zašto": Mladi sve zaduženiji, a plate ili padaju ili stagniraju
Nedavni izveštaji otkrili su da je manje od 30% američkih radnika na putu da se uopšte penzioniše, a još manji procenat njih misli da će imati komfornu penziju.
Možda i jesu u pravu.
"Znam da ovo niste hteli da čujete, ali u današnjem svetu postoji nekoliko velikih faktora koji će delovati tako da zadrže većinu iz mlađih generacija u radnoj snazi na neodređeno vreme", navodi se na YouTube kanalu How Money Works.
Pritom, napominje se da je sve to uzeto u obzir pre nastupanja svetske kovid-19 pandemije, koja je dodatno poremetila globalnu ekonomiju i tržište rada.
Aktuelna kriza je naglasila jaz između mlađih generacija - sa manje imovine u svom vlasništvu i nesigurnijim zaposlenjem - i starijih radnika koji su, ispostavilo se, više "ušuškani".
Treba pomenuti i da su tokom 2020, kao i sada, za otkaz najpre bili na udaru žene i mladi.
Sada je mnogo teže i izazovnije otići u penziju nego pre, te se mnogim radnicima čini da će morati da rade "do smrti". Konkretno u SAD, gde je ujedno i najrazvijenije tržište rada i nekretnina, pripadnici generacije Z i milenijalci sve kasnije i teže dolaze do svog stana/kuće.
Teško je čak i onima koji posluju u domenu bankarstva, finansija i IT-ja, a presele se u Njujork, Čikago ili San Francisko. Pew istraživanje pokazuje da većina, uzrasta od 18 do 30 godna, u Americi i dalje živi sa svojim roditeljima.
Srednja životna dob u kojoj mladi kupe svoj prvi dom, u 2019. je iznosila 34 godine, a procena je da će biti još gore, usled posledica pandemije. Ranije su Amerikanci mogli da priušte svoju prvu nekretninu već u dvadesetim.
I ne samo to. Sada se više kupuju manji stanovi, a ređe tipične porodične američke kuće, kakvim se divimo u filmovima. Ne zato što mladi iz SAD ne žele takav tip nekretnine, već ne mogu da ga priušte.
Posedovanje nekretnine je svuda važna stavka, a posebno u SAD, gde su mesečni rashodi - ako rentirate - papreni. Čak i kada plaćaju hipoteku, vlasnici ulažu novac u nešto svoje, a ne tuđe. Oni koji imaju svoj dom, svakako su u boljoj poziciji od nekoga ko svaki mesec mora da "rasteže" budžet iznajmljivajući stan/kuću.
Dugovi se gomilaju, i radnici su sve manje spremni da odu u penziju, znajući kakve sve rashode imaju. Osim toga, iako je situacija u SAD sada stabilnija, inflacija je u jednom momentu uzela maha i uticala na indeks potrošačkih cena, što je dodatno unelo pesimizam u pogledu penzionisanja "na vreme".
Video: Šuma svetska, a naša raste na padinama Ovčara kod Čačka: Stefan je napravio svoju fabriku kiseonika
(Telegraf Biznis)
Video: U Igorovom domu ponovo se rodio Draža i odigrala Kosovska bitka: Rukama stvara istoriju
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
KAD NA ZAPADU RADITE DO 65 GODINE STAROSTI VI STE ISCEDJENI KAO SUVA DRENOVINA I IDETE U PENZIJU KOJA JE KAKO KAZU SVAJCARCI -PUNO ZA UMRETI A MALO ZA ZIVETI-POD USLOVOM DA JE UOPSTE DOZIVITE ZDRAVI !!! ZAVRSAVATE ZIVOT U STARACKOM DOMU -SPALJIVANJE JE MUFTE A MOZETE KUPITI JOS ZA ZIVOTA POLOVNI SPOMENIK U POLA CENE !!!
Podelite komentar
DRagutin
Žive sa roditeljima zato što je i tamo "zlatno doba " ! U Americi možeš da imaš samo ako radiš 12-16h dnevno i to je to... Decu ko napravi taj treba da bude umetnik u životu da može da obezbedi svoju familiju! I da, naravno da će na udaru da budu penzioneri i to po svim državama sveta... Zar nisu već?
Podelite komentar
Vuk
Tako treba, odlično, grizite se.
Podelite komentar