Sledeća mu je Srbija? Preselio se iz Amerike u Hrvatsku, živi sa 47 dolara dnevno i ovako zarađuje

  • 9
Split, Steve Tsentserensky Foto: Ivana Kovačević, Printskrin: Instagram/finally.made.it

Steve Tsentserensky je digitalni nomad, producent i pisac koji se iz SAD-a preselio u Hrvatsku u vreme korone. Svetski mediji sada prenose priču ovog tridesetopetogodišnjaka koji kaže da živi sa 47 dolara dnevno u komšiluku.

Pre nego što se korona pojavila, zarađivao je pristojnih 4.000 dolara mesečno kao producent videa, frilenser. Ali kako se pandemija pojačala, zarada od koncerta brzo se smanjila na 700 dolara.

Zbog neizvesnosti, pobegao je jednog dana kod sestre u Nju Džersi. Shvatio je da mora nešto da promeni.

Nekoliko meseci kasnije, njegove molitve su uslišene: Hrvatska je najavila da će početi da nudi jednogodišnju boravišnu dozvolu digitalnim nomadima.

- Bio sam ranije u Hrvatskoj i potpuno sam očaran zemljom, pa sam odlučio da se prijavim. - navodi on.

Radio je narednih meseci za dozvolu kako bi popravio prihode. Skupio je 76.000 dolara (zajedno sa štekom od ranije) i krenuo da ka inostranstvu.

- Trenutno živim u Splitu, drugom po veličini gradu u Hrvatskoj, smeštenom na istočnoj obali Jadranskog mora. Pogledi su veličanstveni, a troškovi života mnogo jeftiniji u poređenju sa većinom velikih američkih gradova. Prosečna stanarina za sobu u Americi na primer, iznosi 2.779 USD (ne uključujući komunalije). Ja živim sam u stanu od 650 kvadrata. Iznajmljujem direktno od vlasnika za 540 USD (uključujući komunalije) mesečno.

Potrošim u proseku 47 dolara dnevno - navodi on.

Evo prikaza (od juna 2021.):

- Iznajmljivanje i režije: 540 dolara

- Zdravstveno osiguranje: 65 dolara

- Hrana (namirnice, ručak i piće): 608 dolara

- Pretplate: 14 USD

- Telefon: 12 USD

- Rekreativno putovanje: 185 dolara

- Ukupno: 1.424 dolara

Kako provodi dane?

Radi uglavnom osam sati radnim danima. Hrani se u lokalnim restoranima. Obilazi okolinu i priča u blogu o svakom mestu koje je posetio. Priča i da rad u inostranstvu ima mane, poput toga što je daleko od porodice i prijatelja.

- Hrvatska će zauvek ostati u mom srcu, nekoliko drugih zemalja, Gruzija i Portugal, takođe nude digitalne nomadske vize. Kada mi dozvola ovde istekne u martu 2022. godine, planiram da iskoristim te mogućnosti i nastavim nomadski život koliko god mogu - kaže on.

Inače, i Srbija radi na tome da privuče digitalne nomade. Kroz inicijativu BelgradeGets.digital, poteklu iz domaće digitalne i startap zajednice, Beograd je krenuo u odbranu titule jedne od 20 najpopularnijih destinacija prema ocenama korisnika Nomad List, sajta koji okuplja najveću svetsku mrežu digitalnih nomada.

Ideja ovog projekta je i da se Beograd predstavi u novom svetlu onima koji sebe možda ne doživljavaju kao digitalne nomade, ali se sada odlučuju da novostečenu mogućnost „rada od kuće“ zamene „radom sa bilo koje tačke na planeti“.

Video: Radnici koji će raditi od kuće do 2021. godine ili - zauvek?!

(Telegraf Biznis)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Laki

    23. avgust 2021 | 12:44

    Ma gdje je to soba u americi 2779$ Možda na Menhetnu

  • Viki

    23. avgust 2021 | 13:36

    Kod nas nece placati porez a nase frilansere vlast tera iz zemlje.

  • A kako

    23. avgust 2021 | 14:03

    Resava porez ovde? Naplati sa USA firmom i ovde dize novac? Ahahaga pa kakvi nomadi lol turisti

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>