Zašto Nemačka (više) nije atraktivna ni medicinskim radnicima s Balkana? "Na kraju se vrate kući"
Najeli Bautista Ernandes ima 29 godina i došla je u Nemačku iz Meksika. U početku je radila kao negovateljica u jednom staračkom domu u u blizini Minhena, a sada kao medicinska sestra asistira pri teškim operacijama u jednoj minhenskoj bolnici. Njene reči bi ogroman broj bolničarki iz inostranstva odmah potpisao:
"Nemačkoj je potrebno mnogo osoblja u zdravstvenom sektoru. Zahvaljujući školovanju u mojoj otadžbini, bila sam odlično pripremljena. Ali najteža stvar ovde je – jezik".
Odeljenje na kojem radi odslikava nemačku realnost u sektoru staranja o bolesnicima u 2022, piše DW, a ova priča se nadovezuje na nedavne podatke jednog istraživanja: u krizi je čak 148 zanimanja, usled manjka radne snage.
Ova Meksikanka, inače, radi sa kolegama iz Kine, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, i naravno, Nemačke, a i iskustva nekih naših radnika koji su preko otišli "trbuhom za kruhom" - u poslednje vreme nisu baš sjajna. Posebno im teško pada posao negovatelja, kažu da je veliki napor, a zarada nedovoljna da se pokriju svi troškovi.
I Dojče vele dalje piše da je kriza u Nemačkoj sve veća. Institut za nemačku privredu prenosi da trenutno manjka 200.000 bolničara i negovatelja. Taj broj će se narednih godina povećati na pola miliona. Osoblje iz Vijetnama, sa Balkana ili iz Latinske Amerike - trebalo bi da pomogne da se problem reši, ali...
Nemačke klinike i starački domovi postaju sve kreativniji kada je reč o vrbovanju osoblja iz inostranstva. Ernandesovoj su 2019. ponuđeni let za Nemačku, kurs jezika i novac za obilaske opštinskih kancelarija i šaltera. Danas joj sleduje jedan let kući godišnje, dobila je bicikl, a na bonus-listi je i laptop-računar. Svi se trude da privuku kandidate. Jedno radno mesto ostaje upražnjeno u proseku 240 dana.
Ponuda, pritom, u prvi mah izgleda odlično.
Borha Lopez de Kastro je još pre deset godina shvatio šta se dešava i osnovao organizaciju Enfermeras Alemania (Bolničarke Nemačka). Ovaj Španac je, uz pisanje doktorskog rada, počeo da radi na sajtu za posredovanje osoblja i sada radi kao agent koji šalje bolničarke i bolničare poslodavcima u Frajburgu, Kelnu ili Ahenu.
- Trenutno vidimo kako se klinike takmiče koja će da ponudi više kandidatima. U to spadaju i posebne doplate, brzo prebacivanje u višu platnu grupu ili dodatne premije - kaže direktor organizacije, i dodaje da "najveće bolnice mogu da ponude još i sopstvene stanove".
Ipak, praksa donosi mnoga razočarenja. Borha Lopez de Kastro stalno ponavlja kandidatima koliko je važno poznavanje nemačkog jezika. Nivo B2 je obaveza. Onaj ko se probije kroz birokratiju i nauči jezik u dovoljnoj meri, može da obezbedi sebe najbolje moguće uslove u poređenju sa onima koji vladaju u otadžbini.
Ali, to probijanje je veoma teško. "Mnogi dolaze u Nemačku sa 15 godina bolničarskog iskustva na intenzivnoj nezi u svojoj zemlji, a ovde na njih gledaju kao na ljude koji nemaju pojma".
Nemačka je u nuždi naučila kako da privuče ljude, ali u samim ustanovama te ljude najčešće nema ko da uvodi u posao. Osim toga, sada se već i "pročulo"da situacija nije tako ružičasta.
- Jedna stvar je imati osoblje, a sasvim druga je integracioni koncept koji se sprovodi kroz rad. Najčešće nema praćenja i analize rada, a glavni problem su nedostatak informacija i netransparentnost kada je reč o uslovima rada - kaže šef organizacije Enfermeras Alemania.
Sve to nije ništa novo za Kristinu Fogler koja već 33 godine radi kao bolničarka. Ona je i upravnica jedne berlinske škole sa negovatelje i direktorka berlinskog obrazovnog kampa za zanimanja u sektoru zdravstva. Od pre godinu dana je i predsednica Nemačkog saveta bolničara i negovatelja.
Zašto u Nemačku dolazi premalo negovatelja? Foglerova nema dlake na jeziku: "Nemačka nije atraktivna lokacija za negovatelje. I to se pročulo van Nemačke. Imamo komplikovan jezik i loše uslove rada, imamo najviše bolničkih kreveta a najlošiji raspored osoblja".
Kristine Fogler je upoznala mnoge negovateljice i negovatelje sa Filipina ili iz Vijetnama koji su se posle pet godina rada vratili u svoje zemlje. Zato što je nega starih lica lošija plaćena nego posao u bolnici, ili zato što im se smučila nemačka birokratija u kojoj izdavanje potvrda traje i po nekoliko meseci. I zato što članovima porodica pacijenata ne smeju da saopšte dijagnozu kada lekar izađe iz bolnice posle radnog vremena.
Zaključak Nemačkog saveta bolničara i negovatelja glasi: "Mogućnost da se zavrbuje osoblje iz inostranstva ne predstavlja trajan koncept u sektoru nege. Mora nam biti jasno da sa 100 odsto uloženog truda i sredstava ostvarujemo 20 do 25 odsto uspeha. Osim toga, biće sve teže naći ljude, jer u sve više zemalja imamo nedostatak medicinskog osoblja".
Video: Opet traže stjuardese, a ovo su uslovi za zaposlenje
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Damir
Da su tako dobri i placni poslovi Svabe bi radile, to su poslovi gdje morate imati jak zeludac, psihicki i fizicki jaki. Sto se tice ugostiteljstva i gradjevine mizerne plate, a posao prenaporan, a nakon par godina problemi za rukama, kicmom, nogama... kad pogledate ti poslovi su najtrazeniji, ali i najslabije placeni. Nazalost narodu sa Balkana je to sansa da odu van.
Podelite komentar
🇧🇪
Samo se lenčuge vraćaju a vrednim je atraktivno,bez rada nema ni zarade.
Podelite komentar
Koja
Nije vise nigde kao sto nekad bilo!
Podelite komentar