Vreme čitanja: oko 2 min.
"Sef urla i maltertira me, trpim zbog plate": Srbin zbog posla završio na terapiji ali sada je otkrio sve
Vreme čitanja: oko 2 min.
Mladić je istakao da mu najviše problema zadaje ponašanje šefa
Na jednom od popularnih foruma, mladić iz Srbije podelio je svoje iskustvo rada u firmi koja mu je postala izvor velikog stresa. Posao u firmi koja se bavi transportom opisao je kao psihički iscrpljujuć, što ga je dovelo do ivice emotivnog sloma. U protekla dva meseca suočio se s plakanjem, osećajem praznine, odlascima kod terapeuta i naglim impulsima da napusti posao usred radnog vremena.
Iako je plata atraktivna i iznosi 90.000 dinara mesečno, uz redovno povećanje do 120.000 dinara, mladić razmatra da se vrati na fizički zahtevniji, ali manje stresan posao, poput onih u fabrikama. S obzirom na to da nema fakultetsku diplomu, vozačku dozvolu niti značajno radno iskustvo, svestan je da bi pronalazak sličnog posla sa takvim primanjima bio gotovo nemoguć.
Mladić je istakao da mu najviše problema zadaje ponašanje šefa:
- Problem je što je posao mentalno iscrpljujući i ima previše prostora za greške. Moj šef me psihički maltretira, viče na mene i napinje, a onda u istom dahu kaže da treba da se opustim i ne shvatam sve lično.
Napominje da se takvo ponašanje možda može desiti i u drugim radnim okruženjima, ali ističe da je način na koji se šef ophodi prema njemu, u poređenju s drugim zaposlenima, "blago rečeno, odvratan".
"Zdravlje nema cenu"
Na forumu su se nizali komentari podrške, a mnogi su savetovali da zdravlje treba staviti na prvo mesto.
- "Bolje da si zdrav i radiš za 60.000, nego da si bolestan pa pola tih 120.000 daješ na lekove," napisao je jedan korisnik.
Neki su podelili i sopstvena iskustva:
- "Ja sam napustila posao zbog toksičnih koleginica. Osećaj olakšanja kada sam izašla iz tog okruženja ne mogu opisati. Čuvaj svoje zdravlje, nema te plate koja može nadoknaditi izgubljeno zdravlje," napisala je jedna žena.
Drugi su, pak, ponudili taktike kako da se izbori sa šefovim ponašanjem:
- "Svaki put kad viče, isključi se i kad završi reci mu: 'Molim te, ponovi, nisam razumeo jer si vikao.' Umesto da on dresira tebe, kreni ti njega."
Iako razmišlja o otkazu, mladić je rešio da ovu temu prodiskutuje sa svojim terapeutom, tražeći dodatni savet kako da postupi. Na kraju, dilema ostaje – da li ostati u firmi radi finansijske sigurnosti i iskustva, ili napustiti posao zarad očuvanja mentalnog zdravlja?
Advokat je nedavno za Telegraf pojasnio kako da prepoznate mobing na poslu, i šta u tom trenutku možete uraditi. Tekst pročitajte OVDE.
(Telegraf Biznis)
Video: Kristinin posao je da procenjuje talente: Evo kako prepoznaje da li ste pod stresom
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.