Šta će biti s milionima kuća? Vlasnici kasne s hipotekom, verovatno je nikada neće ni platiti
SAD ove godine definitivno prolaze kroz nezapamćene izazove, počev od zdravstvene krize, preko ekonomskih šokova, pa do protesta zbog rasizma
Da je pandemija dramatično pogodila SAD, sve njene sektore i samo stanovništvo, govori i podatak da prošlog meseca oko 4,3 miliona redovnih platiša nije ispunilo svoje obaveze vezane za hipoteku. To je ujedno i najveći stepen neizmirenih računa za hipoteku još od 2011. godine.
Podsetimo, krajem marta "samo" dva miliona Amerikanaca nije uspelo da plati hipoteku usled krize i smanjenja prihoda, što znači da se za mesec i po do dva, situacija duplo pogoršala. Ukupno "preskakanje" plaćanja je 8 odsto, prema podacima kompanije "Black Knight".
Ta stopa uključuje i kreditore koji su ugovorili odlaganje plaćanja hipoteke, ulazeći u program otplate sa svojim serviserima zajma, kao i vlasnike kuća koji su propustili plaćanje, ali bez takve zaštite. Prvi su zaštićeni od toga da u izveštaju o kreditima stoji "delinkventno" propuštanje plaćanja hipoteke, i očekuje se da će sa dužnicima da rade na uređenju plana otplate.
Ali, malo je verovatno da će svi oni uspeti da vrate ono što duguju, a banke i stručnjaci za stambenu industriju pažljivo prate broj delikta, kako bi utvrdili koliko ljudi zaostaje. Izveštaj pokazuje da se broj tih prestupa povećao za 50 odsto u poslednja dva meseca. Ipak, "Black Knight" dalje navodi da se situacija ovog meseca popravila.
Države sa najvišim procentom zajmova, koji nisu trenutni, jesu Misisipi (13%), Luizijana sa 12%, zatim Njujork, Nju Džerzi i Florida, sa po 11 odsto.
Video: Kako naći stan u situaciji kada cene nekretnina i zakupa divljaju?
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.