Najtraženije lokacije u NS: Cene nisu padale, ali su vlasnici "stanova na dan" opet prošli najgore
Stanje na domaćem tržištu nekretnina se neznatno menja iz godine u godinu, budući da su neki gradovi uvek u prvom planu, a neki drugi - u zapećku. Isto je i sa naseljima unutar traženih gradova. Mi smo proverali kakva je situacija u Beogradu, a više o tome pročitajte OVDE.
Kada govorimo o još jednom vodećem gradu po prodaji nekretnina, a to je Novi Sad, portal Moj Novi Sad iznosi sledeće podatke i traži odgovor na pitanje: Da li su se menjale cene stanova u srpskoj Atini?
Kako se dalje navodi, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda tržište nepokretnosti u NS prošle godine je vredelo 470 miliona evra. Interesantan je podatak da ni tokom vanrednog stanja cene nekretnina nisu padale. Takođe, primećeno je da cene stanova imaju tendenciju rasta, kako u starogradnji, tako i u novogradnji.
Kako saznaje lokalni portal preko agencija za nekretnine, u Novom Sadu je i dalje veća potražnja stanova u odnosu na ponudu.
Vlasnik jedne agencije kaže da imućniji kupci najviše traže nekretnine na atraktivnim lokacijama poput Grbavice, duž svih novoizgrađenih i starih bulevara, ali i na Novoj Detelinari. Takođe, Liman 1 i 2 još uvek ne "izlaze iz mode". Oni sa slabijom platežnom moći biraju periferiju, Adice ili Veternik.
Ono što je primetno jeste da se mnogo više traže stanovi u izgradnji ili u zgradama koje postoje tek desetak godina. Ako napravimo paralelu, zaključujemo da je slična situacija i u Beogradu. Tek poneka beogradska naselja su "u plusu", kada je reč o prodaji stanova u starogradnji.
- Jednostavno, ljudi ne žele da kupuju nekretninu u kvartovima gde su objekti stari 40 ili 50 godina. Njima je to dodatni trošak, jer automatski takve nepokretnosti zahtevaju kompletno renoviranje. Takođe, mnogi kupci koji nisu državljani Srbije, traže stanove u centru i to gađaju direktno u "metu", ne žele nekretninu u nekoj od sporednih ulica, već hoće Zmaj Jovinu ili Dunavsku ulicu - ističe vlasnik agencije za nekretnine.
Kada je reč o starogradnji, i dalje su najtraženiji Limani, Stara Detelinara i Novo Naselje.
Cene iste kao početkom godine
Prema procenama stručnjaka, stanovi koštaju otprilike isto kao i pre pandemije, dakle, ona nije uticala na njihov pad. Prosečna tarifa stanova u starogradnji je oko 1.330 evra po metru kvadratnom. Najskuplje nekretnine su u blizini Sajmišta, odnosno u Hadži Rivimovoj, i okolnim ulicama gde m2 može da košta do 2.000 evra.
Kako dalje piše portal Moj Novi Sad, nekretnine u blizini Spansa, kod Riblje pijace, kao i na Podbari su približno iste, a za njih treba izdvojiti oko 1.640 evra po metru kvadratnom. S druge strane, za stan na novoizgrađenim bulevarima treba izdvojiti do 1.500 evra po m2, koliko košta i kvardat na Limanu.
Za one sa plićim džepom, povoljnija cena kvadrata je na Satelitu, u Adicama i u Veteriniku, gde je prosek oko 1.000 evra za kvadrat. Prema aktuelnim saznanjima, stanove najviše kupuju bračni parovi sa decom, mada je u poslednje vreme i sve više zaposlenih samaca koji traže garsonjere.
Kako stoje stvari sa izdavanjem?
Situacija je identična kao i kod prodaje, jer je potražnja veća u odnosu na ponudu. Najviše se traže garsonjere, za koje su uglavnom zainteresovani studenti i samci.
Novosadski portal dalje prenosi, prema rečima sagovornika, da se sve poremetilo u martu, kada je nastupila pandemija korona virusa, jer nije bilo turista. Vlasnici "stanova na dan" su bili prvi na udaru, kao i u Beogradu. Onda su se, međutim, dosetili da svoje garonjere izdaju na mesečnom nivou i to po veoma visokim cenama koje su dostizale iznos i do 350 evra.
- Ipak, kada su uvideli da nema zainteresovanih podstanara, spustili su cenu na 200 evra i sada se po toj ceni uglavnom izdaju garsonjere na svim lokacijama u gradu - kaže vlasnik agencije iz NS.
Kaže i da je primetio kako je potražnja nešto manja u odnosu na prethodne godine u ovo doba, jer mnogi studenti odnosno đaci imaju nastavu na daljinu i nema potrebe da dolaze u Novi Sad.
Video: Kako naći stan u situaciji kada cene nekretnina i zakupa divljaju?
(Telegraf Biznis)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sava
Ti sa strane koji "gađaju" centar Novog Sada su uglavnom sirotani iz CG i federacije BiH, a ima i šiptara sa KiM.
Podelite komentar