Rast tražnje, a manjak materijala fatalna kombinacija za kupce: Skaču cene u našem komšiluku
Cene stanova u novogradnji i komercijalnoj prodaji u Crnoj Gori, u periodu od januara do marta ove godine, porasle su u odnosu na isti period 2019. za oko 8,4 odsto u proseku, na nivou cele zemlje, a u Podgorici za čak 11,4 odsto, pokazuju podaci Uprave za statistiku Monstat.
Iako bi bilo logično da cene stanova u periodu ekonomske krize padaju, sada se dešava suprotno, a razlog za to je, prema rečima predsednika Odbora za građevinarstvo Privredne komore, Mileta Gujića, rast cena građevinskog materijala, za prosečno 30 do 40 odsto.
- Nekim materijalima su cene povećane u odnosu na kraj 2020. i za više od 100 odsto: građevinskom gvožđu za preko 50 odsto, stiroporu i bakru za više od 70 procenata. Zbog rasta cena nafte povećani su i troškovi prevoza, kao i cene bitumena - kazao je Gujić, a preneo Bankar.me.
Takođe je istakao da su "značajno porasli troškovi gradnje, dok istovremeno, potražnja za stanovima nije značajnije smanjena i to je dovelo do rasta cena. Neki investitori su već povećeli cene stanova u novogradnji, kaže on, i dodaje da neki drugi to najavljuju.
Dalje navodi da se više ništa ne proizvodi u Crnoj Gori, osim peska, i u vrlo malom obimu - drvna stolarija, ali i da se generalno smanjuje proizvodnja građevinskih materijala u Evropi i sve više se uvozi iz Kine. Sa ovim problemom, kako smo nedavno pisali, suočila se i Nemačka.
- Pre godinu dana trošak za dolazak kontejnera robe iz Kine koštao je između 3.600 i 4.000 evra, a sada je između osam i devet hiljada. Razlog je taj što Kina sve manje robe uvozi iz Evrope, kontejneri i brodovi se najčešće vraćaju prazni ka kineskim lukama, pa je i taj trošak praznog povratka uticao na rast cena - priča Gujić.
Navodi da su mnoge fabrike građevinskog materijala, recimo ciglane, prošle godine prekidale proizvodnju, tako da je u skladištima i na lagerima nestalo prethodnih zaliha.
Video: Brod blokirao Suetski kanal: Ugrožena svetska ekonomija
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbbgd
Čuj, ništa se ne proizvodi u Crnoj Gori osim peska? A kamenje?
Podelite komentar