
Četiri grada iz regiona "beže" i Beogradu po cenama: Polovina stanova kupljena za keš
Poslednji izveštaj Ministarstva prostornog uređenja, gradnje i državne imovine, kao i Ekonomskog instituta Zagreb o prometu nekretninama u Hrvatskoj, otkriva neke neobične podatke.
Za početak, promet nekretninama je lani iznosio 60 milijardi kuna – ili 20 milijardi više nego 2020. Takođe, broj kupoprodaja je bio veći za 30 posto.
Najveću cenu po metru kvadratnom – više od 2.000 evra – ostvarili su prodavci u Dubrovniku, Rovinju, Splitu i Opatiji, dok je u Zagrebu prosečna cena bila 1.600 evra po m2.
Posebno je zanimljivo, piše Poslovni dnevnik, da je gotovo polovina nekretnina kupljena kešom. Kad se govori o mogućnosti kupovine nekretnine, najmanje ih mogu priuštiti stanovnici priobalja.
Pre nekoliko dana, ove podatke je komentarisao i ekonomski analitičar Luka Brkić sa Univerziteta Libertas, koji je rekao da ljudi, pogotovo u nemirnim, nesigurnim vremenima, pokušavaju da sa svojom imovinom pobegnu u sigurnije luke – a jedna od njih su definitivno nekretnine.
Brkić je rekao i da APN-ovi krediti dodatno stimulišu potražnju za stanovima, pa onda i rast cena.
- Moguće je ići i u malo spekulativnije vode i reći da veliki deo, koji se kupuje gotovinom, ima i spekulativne karakteristike i atribute, odnosno da je reč o nekom postotku pranja novca - kaže hrvatski analitičar i dodaje:
"Procene nekih domaćih i međunarodnih istraživanja pokazuju da bi siva ekonomija u Hrvatskoj mogla biti nešto manje od 30 posto BDP-a. To je ogroman novac koji ne završi u poreskom sistemu".
- To je nešto što definitivno predstavlja problem. Je li to sad trećina ili ne – ali definitivno je previsoko - upozorio je Luka Brkić.
(Telegraf Biznis)
Video: Za 1.maj građani najćešće birali evropske gradove,manje putovanja za 5 do 10%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
Ех, па то су, већ виђени да буду враћени, италијански градови у Далмацији и Истри (Dalmatia, Istria)...
Podelite komentar
Miloš
Pa kako Beograd može da ima veću prosečnu cenu stanova od najboljih turističkih gradova na Jadranu (koji su pri tom površinski mali), kad se u prosečnu cenu uračunava i periferija koja je u Beogradu, onako u krug gledano, jedno 100 km. Odbacite periferiju pa onda da preračunamo (Ledine otišle na 1800 eur/m2, a gde su blokovi, Arena, centralne gradske opštine).
Podelite komentar
Ivan
Zivim u opatiji vec 30 godina cijene luksuznih stanova u novogradnji idu od 6 do 8.000 eur, samo neznam tko to može platiti.
Podelite komentar