Četiri grada iz regiona "beže" i Beogradu po cenama: Polovina stanova kupljena za keš
Hrvatska prestonica, Zagreb, nije u fokusu
Poslednji izveštaj Ministarstva prostornog uređenja, gradnje i državne imovine, kao i Ekonomskog instituta Zagreb o prometu nekretninama u Hrvatskoj, otkriva neke neobične podatke.
Za početak, promet nekretninama je lani iznosio 60 milijardi kuna – ili 20 milijardi više nego 2020. Takođe, broj kupoprodaja je bio veći za 30 posto.
Najveću cenu po metru kvadratnom – više od 2.000 evra – ostvarili su prodavci u Dubrovniku, Rovinju, Splitu i Opatiji, dok je u Zagrebu prosečna cena bila 1.600 evra po m2.
Posebno je zanimljivo, piše Poslovni dnevnik, da je gotovo polovina nekretnina kupljena kešom. Kad se govori o mogućnosti kupovine nekretnine, najmanje ih mogu priuštiti stanovnici priobalja.
Pre nekoliko dana, ove podatke je komentarisao i ekonomski analitičar Luka Brkić sa Univerziteta Libertas, koji je rekao da ljudi, pogotovo u nemirnim, nesigurnim vremenima, pokušavaju da sa svojom imovinom pobegnu u sigurnije luke – a jedna od njih su definitivno nekretnine.
Brkić je rekao i da APN-ovi krediti dodatno stimulišu potražnju za stanovima, pa onda i rast cena.
- Moguće je ići i u malo spekulativnije vode i reći da veliki deo, koji se kupuje gotovinom, ima i spekulativne karakteristike i atribute, odnosno da je reč o nekom postotku pranja novca - kaže hrvatski analitičar i dodaje:
"Procene nekih domaćih i međunarodnih istraživanja pokazuju da bi siva ekonomija u Hrvatskoj mogla biti nešto manje od 30 posto BDP-a. To je ogroman novac koji ne završi u poreskom sistemu".
- To je nešto što definitivno predstavlja problem. Je li to sad trećina ili ne – ali definitivno je previsoko - upozorio je Luka Brkić.
(Telegraf Biznis)
Video: Anđelković o zaposlenima, situaciji na KiM i važnom gostu: Ono što je Pošta nekada bila, više nije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
Ех, па то су, већ виђени да буду враћени, италијански градови у Далмацији и Истри (Dalmatia, Istria)...
Podelite komentar
Miloš
Pa kako Beograd može da ima veću prosečnu cenu stanova od najboljih turističkih gradova na Jadranu (koji su pri tom površinski mali), kad se u prosečnu cenu uračunava i periferija koja je u Beogradu, onako u krug gledano, jedno 100 km. Odbacite periferiju pa onda da preračunamo (Ledine otišle na 1800 eur/m2, a gde su blokovi, Arena, centralne gradske opštine).
Podelite komentar
Ivan
Zivim u opatiji vec 30 godina cijene luksuznih stanova u novogradnji idu od 6 do 8.000 eur, samo neznam tko to može platiti.
Podelite komentar