Koliko vas isti stan košta u Austriji, a koliko u Nemačkoj? Iznenadićete se
Život u većim nemačkim gradovima postaje sve skuplji za razliku od Austrije.
Tamošnji mediji navode primer Beča i Graca, gde stanarine koštaju upola manje nego u nemačkim metropolama
Šta, dakle, Austrijanci rade drugačije u odnosu na Nemce?
Stanovnici Minhena, u proseku, izdvajaju 945 evra mesečno za kiriju, za stan od 50 kvadrata. Ali, 400 kilometara istočno od tog nemačkog grada, u Beču daju "samo" 433 evra za stan iste veličine, odnosno plaćaju ga upola manje, piše Fenix-magazin.
Sa cenom od oko 18,90 evra po metru kvadratnom mesečno, Minhen je definitivno najskuplji grad u Nemačkoj, a slede ga Hamburg, Frankfurt i Berlin, gde je prosečna cena po kvadratu malo veća od 14 evra mesečno.
Drugim rečima, za razliku od Austrije - što je grad u Nemačkoj veći, to su cene zakupa veće. Nemački mediji pišu da je cena zakupa u Beču, u proseku, 8,66 evra po kvadratnom metru.
Ali, i cene u gradovima poput Graca i Linca takođe su znatno niže u odnosu na Nemačku. Kako je moguće da je život u Austriji ostao relativno pristupačan? – pitaju se nemački mediji.
Beč je 2022. godine, ponovno, proglašen najboljim gradom za život, ispred Ciriha, Amsterdama i Frankfurta. Prosečne plate u Austriji se, pritom, mogu porediti sa onima u Nemačkoj. Sa 125 posto, bruto domaći proizvod po stanovniku u Austriji čak je veći nego u Nemačkoj (117 posto) – što, prema rečima stručnjaka, ima veze sa niskim stanarinama.
Inače, jedan od razloga povoljnih uslova najma je i stanogradnja koju finansiraju opštine i gradovi. Dok zakupi u privatnom sektoru i u Austriji postaju sve veći, kirije u gradskim stambenim zgradama su pristupačne.
Ovde treba istaći da više od polovine stanova koji se iznajmljuju pripada opštini ili stanarskoj zadruzi.
Stanarine su posebno niske za takozvane stanove u zajednici. Iznajmljuju se ljudima sa niskim primanjima, a nakon useljenja - ne morate dostavljati potvrdu o prihodima, piše dalje Fenix. Pritom, ako ljudi koji su se uselili kao studenti kasnije počnu da zarađuje dosta više, svakako ne gube pravo na život u jeftinom opštinskom stanu.
Shodno tome, ovakve stambene jedinice su veoma popularne među Austrijancima, i za njih postoje liste čekanja.
Brza izgradnja stanova
Ipak, ni na austrijskom tržištu stanova nije sve ružičasto. Zemlja se bori sa sličnim izazovima kao i Nemačka: recimo, rast stanovništva - takođe zbog kretanja migranata - zahteva pristupačniji životni prostor, dok su istovremeno zabeležena "uska grla" u snabdevanju građevinskim materijalom, što odlaže i poskupljuje izgradnju novih zgrada.
Grad Beč se posebno bori sa još jednim problemom: zaostatkom u obnovi. Mnoge bečke zgrade potiču iz posleratnog perioda, a prema procenama austrijskog suda - potrebni troškovi obnove iznose najmanje 5 milijardi evra.
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Klasa optimist
Volim procitati sve vijesti iz regije. Ponekad naidjem na vijest iz HR koju nisam procitao na nasem portalu. Ne zelim nikome popovati ali dajem jedan dobronamjeran savjet. Kada pisete o necemu ( stanovima) morate uzeti vise parametara. CH ne poznaje pojam socijalnih stanova. U Njemackoj takve stanove dobijaju u pravilu socijalni slucajevi i imigranti sa niskim primanjima. Austrija je to drugacije uredila. Drzava,pokrajine,opcine i gradovi grade stanove za najam. Zato je takva cijena. Moja zadnja stanarina za stan u Cirihu za 07. 2009 je bila 2300 CHF.( 62 kvm na dobroj lokaciji- kuhinja,dnevni boravak,spavaca soba,kupatilo,balkon,zajednicka praona u podrumu,spremiste u podrumu i podzemna garaza). Danas bi to kostalo pitaj Boga koliko. O pravilima i ogranicenjima drugom prilikom. Zelim reci da stan u Splitu velicine onog u Becu kosta vise. Ja za svoj stan od 75 kvm( 2spavace sobe,kuhinja i dnevni boravak,ostava ( spajz),3 balkona+ garaza i praonica na medjukatu i podrumsko spremiste mogu bez pardona dobiti 800€ mjesecno bez rezija. Isti slucaj je u Zagrebu ili Beogradu. Zivimo u vremenima bez logike. Previse bi mi karaktera oduzelo da pisem o nekim stvarima ali da me izvinite ZG i BG su vukoje.ine za Bec,Cirih,Minhen,Stuttgart ili bilo koji grad na zapadu. LP i nadam se da mi kom.nece biti izbrisan zbog duzine. Ne ide krace.
Podelite komentar
lena
Nadjite mi stan za te pare u Becu!! Evo ja u Welsu za toliki stan placam 670€!!
Podelite komentar
Перагеније
"u Beču daju "samo" 433 evra za stan iste veličine" - ХЕЈ, па дај да изнајмим то па да издајем! Прчвара од мање од 30 квадрата је (још пре 20 година!) коштала 700 евра, и то на ободу Беча - а плата медицинске сестре око 1200 евра. Коме ови причају бајке?... Стан у ком сам живео (око 120 квадрата) је ТАДА (пре инфлације, и пре много година) био 1500 евра - срећом нисам ја плаћао.
Podelite komentar