Vreme čitanja: oko 2 min.
Rusi razvili glamping turizam na Vlaškoj planini: "Okruženi ste netaknutom prirodom, a imate sve uslove"
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ceo kompleks od nekoliko šatora izgrađen je od drveta, bez centimetra betona
Porodica iz Sankt Peterburga, doselila se u pirotski kraj gde je pokrenula takozvani glamping turizam, koji podrazumeva boravak u odlično opremljenim šatorima u potpunoj divljini Vlaške planine, uz poštovanje principa nultog karbonskog otiska.
To znači da turisti koji borave ovde, mogu da uživaju u divljini i prizorima koji ostavljaju bez daha, a da pritom apsolutno nikako ne utiču na životnu sredinu.
Ceo kompleks od nekoliko šatora izgrađen je od drveta, bez centimetra betona, strujom se snabdevaju uz pomoć solarnih panela, koriste se isključivo potpuno biorazgradivi deterdženti, tako da su ispoštovani svi principi nultog karbonskog otiska.
Idejni tvorac ovog projekta, Aleksej Esterev kaže da su dugo sa porodicom, suprugom Mašom i dvoje male dece, razmišljali gde će se u Srbiji baviti ovim vidom turizma, ali kada je video Staru planinu i Vlašku planinu, više dileme nije imao.
- Obišli smo sve nacionalne parkove u Srbiji i Stara planina i okolne planine su mi bile najpogodnije. Nalazimo se na Vlaškoj planini okruženi neverovatnom prirodom. Tražili smo mesto u Srbiji gde je mnogo lepa priroda, a gde ima prostora za turistički razvoj- kaže Aleksej i dodaje da mu je osnovni cilj da njegov boravak na planini i boravak turista, ima nulti karbonski otisak.
- Strujom se snabdevamo pomoću solarnih panela, koristimo samo potpuno biorazgradive deterdžente, šampone i hemiju, i takođe, uopšte nismo koristili beton prilikom radova, nema ni jednog centimetra betona, nema velikih konstrukcija, sve što se radi je od drveta i rizle. To je za nas bitno jer kad se ovaj projekat završi nekada, sve će biti isto kao i pre projekta - kaže Aleksej i dodaje da je time zadovoljen i princip koji je sve aktuelniji u svetu, a to je da odmor posetilaca koji borave ovde, nema apsolutno nikakvog uticaja na prirodnu okolinu.
Aleksejeva supruga Maša Rastalovska kaže da je posebnu pažnju vodila o izboru predmeta koji će se nalaziti u šatorima.
- Imamo predmete koje smo doneli iz Uzbekistana pa sve do Maroka. Trenutno imamo turiste iz Rusije koji su oduševljeni i kažu da imaju osećaj kao da se nalaze na ostrvu, okruženi impozantnim stenama i netaknutom prirodom - kaže Maša.
Kristina Spiridonova, Ruskinja koja se preselila i živi u Novom Sadu, kaže da je prvi put u ovom delu Srbije a došla je nakon što je videla neverovatne predele Vlaških planina.
- Prvi put smo ovde i ceo ovaj kraj je prevazišao naša očekivanja i ono što smo videli na instagramu. Došli smo nakon što su nas oduševile fotografije ovog predela, ali kada smo došli, ostali smo bez teksta. Lepota ovog kraja je vanvremenska, a boravak ovde je nezaboravno iskustvo. Okruženi ste netaknutom prirodom i divljinom, a opet ovde imate sve uslove, čak i internet - kaže Kristina za Telegraf Biznis.
Naša reporterka boravila je u jednoj glamping kućici, a ovo je njeno iskustvo.
(Telegraf Biznis/A.Ćirić)
Video: Nisu priče iz 1001 noći, ali platiš 1000 evra za noć: Dobiješ luksuzni šator i spavaš ko sultan
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djordje
Hvala na ovakvoj informaciji. Porodici koja inicira ovakav vid turizma od srca zelim da ideja prodise punim plucima i cestitam unapred na uspehu!
Podelite komentar