Cene stanova u Beogradu počele da padaju: Evo zašto to nije RADOSNA VEST!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Čini se da cene stanova u Beogradu uvek rastu, ali prema izveštajima pojedinih agencija za nekretnine, cene zakupnina stanova ipak padaju.

Eksperti su izričiti u oceni da cene kvadrata ne padaju, ali navode da su cene zakupnina u poslednja tri meseca neznatno pale, ali da se ne može govoriti o fundamentalnom padu. Ocenjuju i da ne bi trebalo da se radujemo padu cena stanova, pošto bi to značilo da ulazimo u recesiju i krizu.

Investicioni savetnik Nikola Seneši rekao je za RTS da su cene kvadrata u Beogradu ostale na istim pozicijama na kojima su bile, ali da inflacija pravi razliku između realnih i apsolutnih cena.

"Poenta je da je beogradsko tržište nešto življe nego prethodne godine, bez obzira na sva dešavanja koja postoje i da se menja fokus od onih skupih delova grada o kojima smo pričali nekoliko godina ka delovima grada koji su prijemčivi, obodnim delovima grada, gde se može kupiti stan za 100, 120 hiljada evra i samim tim u broju transakcija to na neki način menja odnos ponude i tražnje", objasnio je Seneši.

Procenitelj Milić Đoković je prilično jasan u oceni – nema pada cene kvadrata u Beogradu.

"To je nepovratan proces. Kada se neka cena podigne, jako se teško spušta. Osim u nekim vanrednim situacijama, nekih vanrednih denominacija, ratova i ostalo. U krajnjem slučaju, povećane su nam plate, primanja i sve ostalo. Ne znatno, ali su povećana. Kad kažete, podigla se cena za tri posto, na 2.000 evra tri posto je 60 evra, a tri posto na platu od 100.000 dinara je 3.000 dinara. Pa je stvar u brojevima", rekao je Milić Đoković.

"Cene zakupa stanova u poslednja tri meseca malo pale"

Nikola Seneši je, govoreći o cenama iznajmljivanja stanova u Beogradu, rekao da su, prema statistici koju oni prate, u poslednja tri meseca te cene malo pale.

"To nije fundamentalni pad tržišni, to je pad zbog tekućih dešavanja u zemlji, odnosno pre svega u Beogradu i Novom Sadu, ali cene zakupa nekretnina u kontinuitetu prate inflaciju i to što neko kaže da je imao pre 10 godina cenu koja je sada duplirana, manje-više je toliko umanjena i vrednost novca i to je trend svuda u svetu", naveo je Seneši.

Milić Đoković je rekao da se 30 godina bavi nekretninama i da su cene iznajmljivanja stanova pale možda samo 1999. godine kada je bilo bombardovanje, kao i 2009. i 2010. godine, ali da je to na nivou statističke greške.

Seneši je istakao da će na cenu zakupa i cenu kvadrata uticati način na koji će se Beograd razvijati.

"Beograd odlazi polagano tamo gde mu ide infrastruktura. Najveći deo novogradnje, koja će povući i zakup na tržišni nivo, kreće se u pravcima ka Ekspu, Surčinu, Jakovu, gde se već pojavljuje potpuno drugi koncept stanovanja. Kuće u nizu, manja gustina, takozvane zatvorene zajednice i to će negde uticati i na cenu samog kvadrata, na strukturu stanova koji će biti manji i naravno na cene zakupa", istakao je Seneši.

Ocenio je da cene zakupa u budućnosti, u svakom slučaju, neće padati.

Ljubiša Banovački iz Udruženja profesionalnih upravnika rekao je da upravnike zgrada sve češće kontaktiraju i kupci i agencije za nekretnine koji se interesuju za stanove u njihovim zgradama.

"Interesuju se u kakvom stanju je zgrada, da li je skoro rađen neki investicioni rad, kao sanacija krova, remont lifta i fasada. To im je veoma bitno, da znaju pri kupovini stana, pogotovo ako ga uzimaju na kredit, da neće imati velike izdatke za održavanje zgrade", rekao je Banovački.

"Ne treba da se radujemo padu cena nekretnina"

Milić Đoković je, govoreći o cenama stanova u zemljama okruženja, istakao da to nije realno poređenje.

"Mene jako nervira kada se upoređujemo sa Sarajevom, sa Podgoricom, sa Skopljem. Mi smo za njih vasiona. Cene su realne čim se nekretnine prodaju. To je zakon tržišta. Dokle god je veća potražnja od ponude, cene će ići nagore. Kad se ta akumulacija stanova i nekretnina napravi da bude više stanova, više nekretnina nego kupaca, one će stagnirati i pasti", rekao je Đoković.

Poručio je da ne treba da se radujemo padu cena nekretnina, jer to znači da idemo u recesiju i da smo u krizi.

"Dokle god cene rastu i dokle god to napreduje, građevina kao motor svega, naravno da je OK", istakao je Đoković.

Napomenuo je da gde god da se kupi stan u Beogradu, ali i u ostatku Srbije, kupac će imati pasivan prihod.

Koje lokacije se preporučuju u narednom periodu

Nikola Seneši je naveo da najviše projekata ima na pravcu auto-puta "Miloš Veliki", između budućeg nacionalnog stadiona i Bloka 46, a da će dogodine poželjne lokacije biti Makiš i Železnik, a da trenutno ima dobrih projekata na Zvezdari i u Mirijevu.

"Uvek gledajte kako će se kretati infrastrukutra, kako će se poboljšavati kvalitet života, gde je vazduh nezagađen i mislim da su to ti logički pravci koji se udaljavaju od centra", poručio je Seneši.

(Telegraf Biznis)

Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vitez Koja

    3. april 2025 | 11:17

    Svaku cenu, pa i nekretnine, određuje odnos ponude i potražnje.Da bi bila velika potražnja za stanovima kojima je cena po kvadratu 3500 eura, gde za stan od 70km2 treba sa garažom 300.000 eura, treba da ima jako puno ljudi koji imaju tolike pare, ili da mogu da plaćaju ratu za kredit mesečno 1500 eura narednih 25 godina.Ako gledamo stanovništvo Srbije, Beograda, tu sposobnost nema više od 7%ljudi, a nikad veća ponuda stanova.Jesu Rusi poremetili cenu, ali su mnogi i otišli u recimo Tursku...A posle rata će se mnogi i vratiti nazad.Jednostavno ne postoji nikakva ekonomska opravdanost za cene i ulaganje u nekretnine trenutno.Neko ko ima višak para, pa kupi stan da ga izdaje, kao investiciju, opet nije dobro jer povratak investicije može da očekuje tek za 30 godina, što je loša investicija,uz ogroman i opravdan rizik da će nekretnina izgubiti na vrednosti, neminovnim padom cene.Ako neko kupuje iz kredita kao prvo treba da ima za učešće jedno 50.000 pa još da se zaduži na nestabilnom tržištu u turbulentnim vremenima jedno 250.000eura za 70km2 i da plaća do penzije 1500+ ratu za kredit svakog meseca.Pa čak i da zajedno rade za 4000eura, kvalitet života, pogotovo sa decom će im biti loš,s obzirom koliko zarađuju, a kao takvi ulaze u maksimum top 7% onih koji mogu da zarade toliko.Tako dođemo do zaključka da su cene veštački prenaduvane, a BG na vodi će za koju godinu biti grad duhova,jer treba izdati tolike stanove za velike pare,a mi baš i nismo centar sveta,barem ne poslovnog.

  • Miledodi

    3. april 2025 | 19:58

    Kad proizvod u pekari, prodavnici pijaci može da ide gore dole mogu i cene nekretnina. Uprkos inflaciji po Srbiji se kuce i imanja i dalje prodaju u bescenje a vrede više, iako ima potražnje pa neko bi se smejao kad bi podigli cene poput ovih u gradovima. Rekli bi mu pa znak koliko kosta da se ozida, pih i slicno. Upamtite sve sto ide gore moze i dole, ali u Srbiji izgleda nikom nije stalo da dozvoli narodu da placa realne cene, setite se proizvoda napravljenih u Srbiji koji se prodaju po nižim cenama u okruženju, a na njih se plati transport, porez, carina i ima marža-kad to može tako sto se cudite kad imamo ovakve cene nekretnina.

  • Miledodi

    3. april 2025 | 19:57

    Uvek jedna ista recenica, odnos ponude i potraznje. Uvek komentar pa poskupela je nafta, čelik i gradjevinski materijal, radne snage nema i drugo. A kad se stabilizuje cena ili padne nema vesti da je zato pojeftinila cena stanova, kad se dnevnica fizickog radnika drzi na slicnom nivou godinama oni kazu tako je na trzistu. Kad znaju da oko 1.000 treba da se izgradi 1 m2 i odjednom imate mnostvo preduzimaca koji voze kola vredna po vise od 100.000 eura a do juce pozajmljivali pod kamatu da dignu ploču. Imate pojedince koji ne znaju sta ce s prihodom koji imaju, a koji prikazuju kao rashod za kola, gorivo, rucak u restoranu ili skupocenu garderobu, a neki cak i racun iz Maxija prilažu da pokazu rashode samo da bi manje platili porez. Sve dok se to trpi i dopušta bice ovako, oni ce zaradjivati milione, narod ce placati stan kao u Beču ili nekom gradu u EU, a kvalitet gradnje je na nekim mestima više nego upitan a država će da ćuti i trlja ruke.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>