
Stanari u šoku: Tokom obnove zgrade komšija sebi izgradio balkon dvostruko veći od ostalih
Dvorišna zgrada u Preradovićevoj ulici u Zagrebu, jedna je od onih u postupku samoobnove, ali je u tom postupku, u njenom slučaju, kako se žale neki stanari, niknuo i balkon koji je nakon nadogradnje dvostruko veći od ostalih.
- Za sada je obnovljen deo zgrade u kojem žive predstavnik stanara i njegova supruga, a balkon koji očigledno premašuje dozvoljene dimenzije je njihov. Verovatno su to uradili u dogovoru sa komšijama ispod, jer sigurno niko ne bi dozvolio da se iznad njega izvode ovakvi radovi. Ceo poduhvat je vrlo opasan jer se njime narušava statika zgrade, a izveden je bez građevinske dozvole. Predstavnik stanara, međutim, tvrdi da je to sam platio. Ovo je primer kako postupak samoobnove može biti problematičan i sumnjiv - upozoravaju zabrinuti stanari iz Preradovićeve 42/1.
Saglasnost 51 odsto stanara
U pokretanje postupka, kažu, nisu bili uključeni svi, budući da je za ulazak u samoobnovu dovoljno prikupiti saglasnost vlasnika 51 odsto površine zgrade. Štaviše, napominju stanari, većina njih nije ni na koji način bila uključena u proceduru prikupljanja dokumentacije, niti u izbor projektanta i izvođača radova.
– Nije jasno ni zašto se predstavnik odlučio za samoobnovu kad je susedna zgrada išla u postupak organizovane obnove. Kad se birao izvođač, doveo nas je pred svršen čin, nismo ni videli spisak firmi koje su se javile, ni iznose koje su nudile. Predstavnik stanara je za izvođača odabrao firmu koja nam je i ranije radila neke poslove, a na kraju se ispostavilo da je vlasnik firme rođak komšinice. Ta firma je morala da menja svoju ponudu kako bi ispala najpovoljnija. Za nadzor je, pak, izabrana firma sa jednim zaposlenim, osnovana 2023. godine. On je, pak, sebe proglasio koordinatorom, a uopšte nije poznato ima li kvalifikacije za to. Nije to situacija za šalu, reč je o konstrukcionoj obnovi koja ne sme da bude "sfušana" govore stanari.
Neki od komšija, dodaju, obratili su se upravniku zgrade, Gradskom stambeno-komunalnom gospodarstvu (GSKG), kako bi se požalili na rad predstavnika suvlasnika i način na koji se sprovodi samoobnova.
- Rečeno je da ga jednostavno smenimo, što nije lako jer je u našoj zgradi samo 13 stanova. A što se tiče kontrole, rekli su da to mogu oni da obave, ali ako mi zatražimo - kažu, prenosi Večernji list.
Novinari Večernjeg lista su kontakritali prozvanog predstavnika stanara kao i njegovu suprugu , inače profesorku na Pravnom fakultetu i nedavnu kandidatkinju za ustavnog sudiju, ali nisu hteli da razgovaraju.
Predstavnik suvlasnika je spustio slušalicu nakon što su se novinari predstavili, upitavši samo kako su došli do njegovog broja.
- Ne bih ništa komentarisala - kratko je rekla supruga.
Obratili su se i Državnom inspektoratu, odnosno njegovoj Građevinskoj inspekciji, pa pitali da li su upoznati sa slučajem i da li su, ako jesu, nešto preduzimali. Poslali su im i fotografiju balkona i pitali da li su takvi zahvati dozvoljeni, ali odgovor zasad nismo dobili.
Upit su poslali i Ministarstvu građevinarstva, gde im je rečeno da su 13. maja doneli rešenje o novčanoj pomoći za zgradu u Preradovićevoj 42/1 i da su zahtev za obnovu primili od njenog upravnika, odnosno GSKG-a.
- U toku je postupak potpisivanja ugovora o sufinansiranju obnove između upravnika i Ministarstva. Njime će se utvrditi međusobna prava i obaveze, kao i rokovi isplate novčane pomoći za opravdane troškove konstrukcione obnove zgrade na osnovu računa izdatih po pojedinačno okončanim radovima. Do ovog trenutka od predviđenih sredstava za obnovu te zgrade nije isplaćena nijedna privremena situacija, već samo iznos novčane pomoći za koordinaciju samoobnove od 10.617,82 evra - rekli su u Ministarstvu.
(Telegraf Biznis)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.