Zaboravite kasice prasice: Deca danas čuvaju novac na telefonu
Deca u budućnosti verovatno neće čuvati kovanice u kasicama prasicama, što je i prirodno s kretanjem ka bezgotovinskom društvu, tako da džeparac postaje digitalan.
Da se ovaj trend širi, jasno je kada pogledate poplavu aplikacija za decu i njihove novčanike koje su nastale širom sveta. Neke od njih su GoHenry, Osper, Gimi i druge.
Ove aplikacije nude jednostavnu uslugu upravljanja novcem za decu, često uz mesečnu pretplatu koju plaćaju roditelji. Roditelji mogu da dodaju novac na dečije račune, postavljati limite i nadzirati transakcije, dok deca mogu odabrati da uštede svoj novac ili ga potroše koristeći unapred popunjenu karticu koja funkcioniše kao debitna kartica.
Aplikacije predlažu minimalnu starosnu granicu u rasponu od šest do devet godina.
Kompanije koje stoje iza aplikacija tvrde da u društvu sa bezgotovinskim plaćanjem one mogu biti vredan način podučavanja dece o novcu.
Dve trećine odraslih širom sveta finansijski je nepismeno, pokazala je anketa S&P, a svaki četvrti tinejdžer nije u mogućnosti da donese ni jednostavne odluke o svakodnevnom trošenju.
Te aplikacije imaju za cilj da se ovaj problem prevaziđe, a deca mogu da se nauče finansijskim konceptima, kao što su budžetiranje, kamate i prihod. Veruje se da aplikacije mogu da podstaknu na odgovornu potrošnju, dok bi škole trebalo da se više fokusiraju na ekonomsku teoriju.
Prednost je i to što roditelji mogu da nadgledaju navike potrošnje i nijedna od usluga ne nudi prekoračenje računa kako deca ne bi mogla da zapadnu u dugove.
Pored toga, važno je da deca uče, makar i na greškama.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.