Vreme čitanja: oko 1 min.
El Ninjo stiže iz Azije kao tajfun i udara nam na novčanike: Hrana nastavlja da poskupljuje
Vreme čitanja: oko 1 min.
Na vrhuncu pređašnje velike privredne krize, cena hrane je u periodu od 2010. do 2012. rasla oko trideset posto
Cene pirinča u Aziji dostigle su rekordne visine, koje nisu zabeležene najmanje poslednjih 12 godina.
To se desilo nakon što je Indija zabranila izvoz ove naširoko korišćene žitarice, a nepovoljni vremenski uslovi su narušili proizvodnju i snabdevanje.
Kako smo pisali početkom ovog meseca, pirinač je u odnosu na jul 2022. poskupeo skoro 20 procenata. Prema novim podacima CNBC, od pre dva dana, cena pirinča je posebno zabrinjavajući faktor na celom svetskom tržištu.
- Ono što je sigurno, jeste da će volatilnost trajati nadalje - rekao je Kingfeng Žang, viši direktor iz Azijske razvojne banke.
Kombinacija više faktora podupire strahove da bi nedostatak riže mogao označiti povratak opštem rastu cena i drugih prehrambenih roba u Aziji, a posledično i širom planete.
Ti faktori su, pre svega, ekstremni klimatski uslovi, uzrokovani globalnim zagrevanjem, zajedno sa pojavom fenomena El Ninjo - prvi put u sedam godina.
Ali, na razvoj situacije bitno utiče i povlačenje Rusije iz inicijative za žitarice Crnog mora.
Podsećamo, El Ninjo je meteorološki fenomen izazvan zagrevanjem temperature mora u istočnom i centralnom ekvatorskom Tihom okeanu, koji donosi divlje vremenske uslove.
Na vrhuncu pređašnje velike privredne krize, cena hrane je u periodu od 2010. do 2012. rasla oko trideset posto. U Azijskoj razvojnoj banci strahuju od takvog scenarija, jer bi u današnjim uslovima - kada već vlada visoka inflacija, skok cena hrane od samo deset posto - u siromaštvo gurnuo 65 miliona ljudi.
Takvi ljudi bi živeli sa manje od 1,25 dolara na dan. To bi, dalje, značilo globalno povećanje stope siromaštva sa 27 posto na 29 posto.
- Cene su definitivno skočile, i to doprinosi zabrinutosti, kao i panici i gomilanju zaliha - rekla je za CNBC Erika Taj, ekonomista u Maybank-u, koja pokriva Tajland i Kinu.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.