Vreme čitanja: oko 2 min.
Kruševljanka zapanjena cenom prasećeg pečenja: "Dala sam 5.000 dinara za dva kilograma!"
Vreme čitanja: oko 2 min.
Svinjska kuga je prethodnih meseci desetkovala torove sa prasićima širom Srbije
Pečenje jedemo tokom cele godine, mada prevashodno u zimskim mesecima, a sasvim sigurno je izraz "cena pečenja" jedan od onih koje najviše pretražujemo na internetu uoči praznika. Naravno, dobar deo kupaca ide i onim "drugim putem" - direktno u mesaru ili kod svog proverenog domaćina.
Tako je i ove godine učinila jedna Kruševljanka, M. N. (30), koja je nekoliko dana pred katolički Božić koji je proslavila s porodicom 25. decembra, krenula na isto, provereno mesto po dva kilograma pečenja.
- Samo što me šlog nije strefio! Pet hiljada dinara za 2 kile prasećeg pečenja. Nekada je pečenje u Kruševcu po kilogramu moglo da se uzme za oko 1.500 dinara, a možemo uzeti u obzir i Stopanju, selo u blizini, gde se svakog septembra održava pečenjijada. To je jedno od najpoznatijih mesta u Srbiji za dobro pečenje - priča nam M. N.
Kaže da ljudi, neretko, odlaze namenski u Stopanju, kako bi dobro prošli sa cenom, ali i da bi dobili ukusno i kvalitetno meso. Ipak, kaže da se i u samom gradu Kruševcu može kupiti dobro pečenje na više mesta.
Dakle, da se zaključiti da su mnoge pečenjare, verovatno, formirale konkurentne cene. Ali, postavlja se pitanje šta je to konkurentna cena za praseće pečenje - i to ne ove godine - već ovog meseca?
- Pre samo mesec dana, kupujući prase za Svetog Đorđa, cenu žive vage sam plaćala 450 dinara, a sada ta cena ide na 650 dinara, za samo mesec dana! Prase od 27 kilograma, sa pečenjem, sečenjem i tzv "rukom", platila sam 16.900, a sve to bi me sada, za Božić, koštalo mnogo skuplje. Ljudi su šokirani i pitaju se kako će obezbediti meso za praznike - objašnjava nam dalje ova mlada Kruševljanka i dodaje:
"Poslednjih dana cena pečenog prasećeg mesa je vrtoglavo porasla, ide na čak 2.500 dinara po kilogramu".
Šta je uzrok rasta cene?
Kako smo pisali nedavno, svinjska kuga je prethodnih meseci desetkovala torove sa prasićima širom Srbije, a posebno u zapadnom delu zemlje, tako da je ponuda svinjskog mesa smanjena, a potražnja - naročito tokom predstojećih prazničnih dana - ogromna.
U Čačku, gradu poznatom po ovom mesnom delikatesu, cena prasećeg pečenja je 2.200 dinara, dok je jagnjetina 2.500. Doduše, te cene smo zabeležili početkom decembra, a budući da je za nekoliko dana Nova godina, a onda nam stiže i Božić, očekivano je da će trgovci podići cene da ostvare veću zaradu.
U ovim danima se uvek javlja i dobro poznati zakon ponude i potražnje, jer ako mesa nema za sve - a potražnja je velika, onda se formira nešto viša cena koja prirodno "pravi selekciju" među kupcima.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Deda
Uključi RTS,PINK,čitaj BLIC,KURIR i uživaj kako nam je lepo,kako lepo živimo kako smo napredni i, IIIIIIII SRBIJA NE SME DA STANE!!!!! Napred u propast , napred u siromaštvo,napred u inflaciju!!!!
Podelite komentar
Влада
Не мора печено прасе за Божић, може Јагње, Козије може кокошка. Божић није храна Божић је молитва али тешко то објаснити Србима.А уосталом која то Крушевљанка дочекује католички / протестански Божић ?????
Podelite komentar
Марко
Мени је највише жао ове " вернике " са запада и региона који су убеђени да је 25 децембар прави Божићни датум. Не верујем да Исус припада 25 децембру знајући колико су зла патње, бола,санкција дискриминација, бомбардовања, нанели Србима ови са запада. Грдно се ти " верници " варају да је Исус одобрио чишћење Крајине, Славоније, Федерације, Косова од тог истог запада што они величавају
Podelite komentar