Cene na Jadranu divljaju: Hrvatska skuplja od Španije, Grčke i Turske!

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Cene hotela i restorana na hrvatskom Jadranu beleže snažan rast i sve su bliže zapadnoevropskim standardima. Mnogi turisti i domaći gosti primećuju da je odmor sve skuplji, dok je povoljnije letovati u Španiji, Grčkoj ili Turskoj.

- Trebalo bi napraviti grupu za nas domaće siromahe: apartmani do 50 evra u sezoni. Ima nas kojima ne trebaju luksuzne čaršave, veš‑mašine i slično. Samo želimo malo da uživamo u moru sa svojom decom par dana. Dosta ljudi radi za minimalac. Ne želim nikoga da uvredim, i ko uloži u apartman, naravno, neka to i naplati. Ali, šta je sa nama koji ne tražimo luksuz? – iskreno se u Fejsbuk grupi Apartmani do 50 evra (što nije problem naći, ali van sezone) pre nekoliko dana zapitao jedan potencijalni domaći turista.

Da li mu se posrećilo i da li je našao svoje mesto na jadranskom suncu za manje od 50 evra po danu, ne zna se, ali nema sumnje da mnogi građani, suočeni s jadranskim cenama, slično razmišljaju.

Naravno da za odmor na Jadranu treba i dvostruko više novca nego pre korone, uviđaju i oni koji, za razliku od gospodina s početka teksta, na odmoru žele dašak luksuza.

Sve je poskupelo, ljudima je skupo i kod kuće, ali svoj doprinos opštoj skupoći itekako su dali i jadranski domaćini.

Jeftinije Španija, Grčka...

Eurostat je tako zabeležio da su cene hotela i restorana u Hrvatskoj, koje su 2019. bile niže od proseka EU za gotovo 18 procenata, u sledeće četiri godine u odnosu na taj prosek porasle 16 procenata. Pri tome, to je bio i najveći skok cena u celoj EU. Istovremeno, u konkurentnim mediteranskim zemljama cene hotela i restorana od 2019. do 2024. pale su prema tom istom evropskom proseku dva procenta.

U prošloj godini cene su u hrvatskim hotelima i restoranima, uza sve poraste, bile 4,6 procenata ispod evropskog proseka, ali i 4,1 procenat više od proseka mediteranske konkurencije.

Upravo to bode oči Evropljanima, naviklim da ih u Hrvatskoj čekaju relativno niske cene, uglavnom niže nego kod kuće, a svakako žulja i domaće goste, pogotovo zato što bi na odmoru kod većine mediteranskih suseda mogli proći s manje novca.

Naime, jedino su cene francuskih i italijanskih hotela i restorana iznad evropskog proseka, i to deset i 6,9 procenata. Iako Hrvatska za tim prosekom i dalje zaostaje, visinom hotelskih i ugostiteljskih cena u 2024. za sobom je ostavila i Španiju, i Portugal, i Grčku, i Kipar, i Maltu, a pogotovo Crnu Goru, Tursku i Albaniju. Pri tome, rast cena na hrvatskom Jadranu nije zaustavljen ni ove godine.

Dok su cene hotelskog smeštaja u mediteranskim zemljama EU rasle prosečnih 3,9 procenata, u Hrvatskoj rast iznosi 4,6 procenata.

U prvoj polovini ove godine više su poskupeli jedino francuski (8,4%) i grčki hoteli (6,7%). Očigledno, gledano iz perspektive gostiju skromnijeg novčanika, na hrvatskom Jadranu sve je manje opcija. Međutim, s tržišne strane, smatra analitičarka dr Sanja Čižmar, konkurentnost hotelskog smeštaja u Hrvatskoj i dalje nije ugrožena. – Budući da u Hrvatskoj ima relativno malo hotela, potražnja je i dalje velika.

Potom, u poslednjem srednjoročju intenzivno se investira u hrvatskim hotelima, posebno u sastavu hotelskih korporacija, i vidljivo je da hoteli u koje je investirano nemaju problema s popunjenošću – kaže dr Čižmar i napominje da ovog leta cene naniže koriguju samo hoteli u čiji kvalitet nije ulagano, piše Večernji.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>