Posao od kog Srbija može da procveta, bukvalno. Ovo je primer kako (FOTO)
Da li ste znali da Srbija, odnosno njen deo panonske ravnice ima idealne uslove za gajenje orhideja? Vojvodina bi tako, mogla bukvalno da procveta i postane destinacija sa nepreglednim mirisnim poljima. Međutim, niko i ne pokušava da se okuša u poslu.
Nije samo do lepote, orhideje su danas biznis od koga može lepo da se zaradi. Slovenci to dobro znaju, zato smo ih pitali za savet - kako postati najveći uzgajivač orhideja?
Za Telegraf Biznis govorio je Tomaz Jevsnik koji je sa prijateljem Romanom Ferenčakom osnovao okean od dva miliona tropskih biljaka - "Ocean orchids“.
Svoj rajski vrt napravili su u Prekomurju, na tromeđi Slovenije, Mađarske i Hrvatske. Sve je počelo kao startap da bi danas u stakleniku na površini od skoro četiri hektara proizvodili orhideje.
Ostvarili su viziju iz studentskih dana i iskoristili prirodno bogatstvo Panonske nizije. Danas je proizvodnja orhideja moguća zahvaljujući ekološkom grejanju staklenika. Koriste geotermalnu vodu, koju crpe sa dubine od 1500 metara, kao i plin iz biomase. Dakle, nema potrošnje fosilnih goriva i zagađivanja atmosfere.
ORHIDEJE U MUŠKIM RUKAMA
*Imate najveću uzgajivačnicu orhideja u ovom delu Evrope, otkud muškarci u poslu sa cvećem?
- Više od 15 godina sam u ovom poslu u upoznao sam mnoge koji gaje orhideje, ali nikada to nije bila žena. Uglavnom, plantaže orhideja su u muškim rukama. Zašto je to tako? Pa, razlog je verovatno taj što je ovaj posao često fizički težak, stresan, ponekad opasan (morate da se penjete i na krov) i praktično je nemoguće napustiti ga u nekom periodu života.
*Kako je sve počelo?
- Počeli smo sada već davne 2003. godine, kada je moj kolega Roman Ferenčak osnovao firmu Agronomije na Univerzitetu u Ljubljani i počeo da razvija ideju o stakleniku sa orhidejama. Godinu dana kasnije izbušili smo geotermalnu bušotinu, i već sledeće godine smo imali prvih 1,5 hektara plastenika. U decembru 2005. godine započeli smo proizvodnju i pojavili se na tržištu krajem 2006. godine. Polako smo se širili, prvo na 3, a zatim na 4 hektara 201e. godini, uostalom, kao u Holandiji ili Španiji, gde ima najviše ovakvih staklenika.
*Vaša kompanija bila je startap, koji je vaš prvi savet nekome ko zeli da osnuje biznis?
- Never give up.
Jevesnik priča da danas njihove orhideje izvoze u sve zemlje bivše Jugoslavije, Rumuniju, Mađarsku, Slovačku, Austriju, Italiju, a najveći kupci su im Mađari i Slovaci. Dodaje da imaju kupaca i u Srbiji.
*Koliko je teško gajiti orhideju?
- Vrlo jednostavno. Ne držite je na direktnoj sunčevoj svetlosti, i ne zaboravite da ispraznite višak vode posle zalivanja (svakih 14 dana). Držite ih na temperaturi od 18 do 30 stepeni. Ne stavljajte ih blizu radijatora, peći, i slično.
*Koji preduslovi moraju da se zadovolje?
- Uzmi orhideju i ukrasni keramički lonac. Zatim sledite upustva iz pitanja gore :)
"IMATE USLOVE, ALI NA KRAJU JE TU SAMO POTENCIJAL"
*Rekli ste jednom da je Panonska nizija idealna za orhideje, a kako Vojvodina ima te uslove, šta savetujete, kako da i mi “procvetamo”?
- Panonska ravnica je idealna za proizvodnju svih biljaka u plastenicima. Međutim, imate iste probleme kao i mi: neznanje vrtlara, odnosno farmera, velika državna birokratija, slabo poznavanje moderne tehnologije staklenika na fakultetu, slabo poznavanje hortikulturnog poslovanja, nedovoljno prepoznavanje potencijala ovog segmenta poljoprivrede. Sve što imate je zapravo - potencijal.
*Da li ćemo nekada moći onda da vam budemo konkurencija?
ORHIDEJA OD 25 €
- U svakom slučaju, samo vi brzo napravite bar neki staklenik (smešak)
Osim što ne prepoznajemo potencijal, nemamo očigledno ni sredstva, Slovenija kao i svakoj drugoj grani poljoprivrede, obilno koristi novac iz EU. Tako i ova plantaža orhideja. Trenutno, imaju 42 radnika, ne i iz Srbije. Plan im je da šire posao u naredne dve godine. Jevesnik ističe da je znanje najvažniji faktor, ali i odgovarajuća infrastruktura. I tražiti savet od onih koji to najbolje znaju.
*Koliko košta jedna vaša orhideja?
U našem vrtu cena je od 5,90 do 25 evra.
*Da li je orhideja najlepši cvet?
- Kao veliki obožavalac tropskih biljaka, ne mogu to da tvrdim jer svaki drugi dan sam impresioniran nekom drugom, novom biljkom. U našem tropskom vrtu imamo kolekciju od oko 350 biljaka i uvek me iznenađuje lepota raznih biljaka. Orhideje svakako nose posebnu stigmu prošlih vremena - ekstravaganciju, ekskluzivnost, nedostupnost. Orhideje su verovatno jedina grupa biljaka koja nije bila dostupna „normalnim“ ljudima sve do sredine devedesetih. Tek tada, zahvaljujući razvoju tehnike kloniranja orhideja u laboratoriji, postale su mejnstrim. Iako ih sada možete kupiti za nekoliko evra, one će uvek biti deo ove veličanstvene istorije i ekskluzivnosti.
Voleli li ih ili ne, uvek će biti "in".
VIDEO: Zbogom pameti
(Vesna Bjelić)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Okana
E kad bi Srbi bili vredni i pametni kao Slovenci, Cela Srbija bi bila u poslu i enormno zaradjivala i jos lepse zivela. A kako mi moramo da zivimo od plate 400 evra. Mladi odlaze za boljim zivotom, niko nema volje ni elana da bude kao Slovenac. To je nasa istina. A Kosovo i Kosovo svaki ceo dan na TV i stampi unistava nas sistematski.
Podelite komentar
Ja IVEK
O naj lupi onomad oće da potopi VOJVODINUda sadi pirinač,vi hoćete cveće,šta je sledeće????
Podelite komentar