Bivša menadžerka Tošeta Proeskog poseduje najveću plantažu lavande u Srbiji
Na brdima pored belopalanačkog sela Tamnjanica završena je proteklih dana berba borovnice i lavande, a uskoro će početi berba smilja. Taj deo Srbije već sada mnogi zovu srpskom Provansom jer se na tom prostoru nalazi najveća plantaža lavande u Srbiji i jedna od najvećih u ovom delu Evrope.
Površine pod lavandom u ataru sela Tamnjanice iz godine u godinu se povećavaju, ali rastu i zasadi smilja, kamilice, ruže i drugog eteričnog bilja. Kompleks koji nosi naziv "Tamnjanica eko plantaže" premašuje sada 200 hektara. Unutar kompleksa nalazi se i destilerija u kojoj se bilje prerađuje u eterično ulje što dodatno pojačava miris smilja i lavande u čitavom ovom kraju.
Maleno selo na obroncima Suve planine do pre nekoliko godina delilo je sudbinu mnogih drugih sela u ovom delu zemlje - ljudi su odlazili u gradove u potrazi za poslom, imanja su zarastala u korov.
Stvari su počele da se menjanju na bolje kada se 2008. godine u Tamnjanicu, na svoju dedovinu, vratila Ljiljana Stojanović, nekadašnja menadžerka Tošeta Proeskog. Ona je krenula da otkupljuje napuštene njive i da na njima proizvodi eterično bilje i eterična ulja.
- Žena pevača Stinga ima predvnu plantažu u Toskani. Ja sam tragala za nekim biznisom koji će da me ispuni, a da to ne bude klasična poljoprivreda. Ovo mesto udaljeno 30 kilometara od Niša fantastično je upravo za gajenje eteričnog bilja - rekla je Petrovićeva.
Objašnjava da je proizvodnju lavande započela na par hektara zemljišta koje je kupila na oko kilometer od sela. Do sada je na istoj lokaciji otkupila oko 2.000 parcela od ukupno 680 vlasnika. Otkup zemljišta, dodala je, predstavlja nešto što joj je najteže u čitavom poslu jer su u ovom kraju parcele veoma male, površine 20 ari, 10, pet tri ili dva ara.
- Zemljište otkupljujem i dalje, ali sam shvatila da nije zabavno da se time bavim sama, tako da sam počela da pričam o ovom poslu svojim prijateljima, poznanicima. Oni su došli do zaključka da ovde stvarno treba da kupe zemlju i sada imam 30 kooperanata. Svima njima uslužno destilišem ulje i zajednički nastupamo na tržištu - objasnila je Petrovićeva.
Prema njenim rečima, proteklih godina bilo je oscilacija u tražnji eteričnog ulja od lavande i smilja, ali do kraja meseca potpisaće ugovor sa jednom velikom francuskom kompanijom, što će za sve kooperante značiti sigurnu prodaju u narednih deset godina.
Nastaviće da i dalje otkupljuje zemljište za gajenje borovnice i eteričnog bilja, ali će, takođe, kupovati i stare kuće i poklanjati ih porodicama sa više dece.
(Telegraf.rs/Niške vesti)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Divno. Svaka čast!
Podelite komentar
Ruzica
Obozavam lavandu!!!
Podelite komentar
Cecili
Divan tekst i divim se vrednim i snalazljivim ljudima. Znam osobe koje su zavrsile poljoprivredni fakultet ali ih poljoprivreda uopste ne zanima iako imaju sve uslove da se necim slicnim bave. Ovaj tekst je bas inspirativan. Sve pohvale.
Podelite komentar