Zbog zatvaranja pijaca, prodaja prešla na društvene mreže: Salatu sad kupujemo na Fejsbuku

  • 2
povrće, hrana Pixabay.com

Srpske pijace zamenile su društvene mreže. Malo je trebalo poljoprivrednicima da se ovih dana snađu i svoju robu ponude preko "Fejsbuka". Krompir, salata, šargarepa, ali i mlečni proizvodi, meso i med, najtraženiji su ovih dana na društvenim mrežama. Oformljene su grupe, proizvođači nude svoju robu, a kupci tragaju ne bi li pronašli svoje dugogodišnje dobavljače.

Ovakva prodaja sigurno neće rešiti veliki problem povrtara, a uskoro i voćara, kojima roba stiže svakodnevno, jer nijedna društvena mreža neće moći da "proda" toliko povrća, koliko će biti - bačeno, ukoliko se ne pronađe neki model kako će moći srpski poljoprivrednici da funkcionišu, prenose Večernje novosti.

"Pijace Novi Sad" ili "Pijace Pančevo" samo su neke od grupa na kojima se trguje robom. I to ne samo voćem i povrćem. Građani traže kontakte ljudi kod kojih su kupovali kozmetiku i garderobu. Ipak, najveće interesovanje vlada za prehrambene proizvode. Čak i one uvezene iz Mađarske.

- Ko bi mogao da dostavi rotkvice, zelenu salatu, krompir, crni luk i kelerabu? Meni bi trebalo 20 kilograma pasulja, jabuke i jaja, znate li nekog ko bi to mogao da mi dostavi? Potreban kontakt žene iz Gospođinaca, koja prodaje sir i mlečne proizvode. Zna li neko broj gospođe koja na Futoškoj pijaci prodaje piletinu? To su samo neka od pitanja na FB grupi "Pijace Novi Sad".

Ponude se odmah šalju. Ipak, pitanje je koliko će se i samim proizvođačima isplatiti odvoženje od kuće do kuće, robe "na malo". I dok je najveći broj onih koji traže voće i povrće, ima i onih koji bi da kupe garderobu, papuče, kozmetiku, hemiju, ali i maslinovo ulje iz Italije. Ima i onih kupaca koji traže da nabave robu.

Video: Gradske pijace dezinfikovane: Nov raspored tezgi za bezbednu udaljenost prodavaca

(Telegraf Biznis)

Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bobby Peru

    2. april 2020 | 10:34

    У држави Србији где је забрињавајући степен функционалне неписмености а камоли информатичке писмености и поседовања рачунара, причати о оваквом начину трговине је депласирано. Свестан сам размера ове пошасти и поштујем све што држава покушава да уради, али негде мора да нађе решење за ову ситуацију са набавком свежих прехрамбених производа, поготово у светлу лекарских препорука, да се треба максимално конзумирати свеже воће и поврће. А и без лекара, то је ваљда јасно. Дакле треба дебело избалансирати (што је практично немогућа мисија какви смо људи) између затварања пијаца и неког начина да се ипак може доћи до намирница. Можда би пијаце ипак требало да раде 3 дана у недељи, али не викендом. Рецимо уторак-четвртак од 9 до 13 сати. Тако би и трговци и народ некако нашли некакво решење. Греота је да воће и поврће заврши на ђубрету. Губитак је огроман за све. Због неодговорних треба увести полицијски сат од петка у 17 часова до понедељка у 6 часова. Сем за најстарије недељом од 5 до 8 ујутро да оду у набавку. Боже дај да ово што пре прође и да се извучемо колективно, а после сви да засучемо рукаве и да навалимо да извучемо штету. Свако на свом послу. Невоља је заједничка и све нас погађа. Време је да се дозовемо памети и сетимо се шта су она 4 оцила на нашем грбу: Само Слога Србина Спашава! Мото под којим су наши преци славно гинули и страдали да би данас ми постојали. То се захтева и од нас, због наших покољења. Нследили смо, морамо и даље да предамо у наслеђе. Живели!

  • Mile

    2. april 2020 | 09:11

    Mozes da je kupis ali kako do nje doci

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>