Dok je svet grcao u nafti, tinjao je rat sa žutim zlatom. Svetu preti nestašica pšenice
Svet je, pored korona virusa, bio opsednut krizom nafte i njenim bizarnim padom. Međutim, negde po strani, gotovo neprimetno tržište je drmala jedna druga kriza, pšenična ili kriza žitarica.
Pšenica postaje "žuta nafta", pa i važnija od goriva i derivata. Prema podacima UN organizacije za poljoprivredu, hranu i zdravstvo, ta kriza, mogla bi da dovede do globalne nestašice pšenice, a ponegde i da izazove glad. Neki analitičari smatraju da bi mogla da se ponovi 2010. godina kada je zbog suše i slabije žetve u nekim vodećim proizvođačima žitarica došlo do nestašica žita u arapskim zemljama, što je, između ostalog, bio dodatni podsticaj za talas revolucionarnih protesta poznat kao Arapsko proleće.
Šta se sada desilo?
Rusija je, kao jedan od najvećih svetskih proizvođača i najveći svetski izvoznik žita, obustavila izvoz do početka aprila. Time je izazvala napetost na tržištima i paniku kod glavnih uvoznika, poput Egipta, Indonezije, Alžira, Maroka, Nigerije i posebno Turske, koji već imaju problema sa zalihama. Pšenica je postala skuplja od nafte, što dosada nije zabeleženo u istoriji.
Ruska pšenica postala je dodatno zanimljiva i zbog pada rublje u odnosu na dolar i evro, zbog pada cena nafte. Osim toga, i ove se godine očekuje jako dobra žetva. Rusija se u poslednjih 20 godina vratila kao jedan od glavnih igrača na tržištu žitarica, među najvećim je proizvođačima i prvi svetski izvoznik.
Zabrana izvoza sada se ne odnosi jedino na četiri države koje su u ruskoj orbiti: Jermeniju, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan.
Egipat, koji je najveći svetski uvoznik već je nešto nadoknadio iz Francuske, ali mnogi se pitaju šta će biti kasnije s obzirom na ekonomsku recesiju koja će biti razorna baš u zemljama uvoznicama. Uz Egipat, najveći uvoznici pšenice su Indonezija, Brazil, Alžir. I Nigerija već ima problema s količinama pšenice, a zbog naftne krize ima i rupe u državnoj kasi.
Zbog toga se mnogi plaše da te zemlje neće moći da kupe dovoljnu količinu pšenice kako bi zadovoljile svoje potrebe.
Članovi IGS su najveći svetski proizvođači a u odluci o prijemu Srbije navedeno je da je naša zemlja jedan od najznačajnijih proizvođača i osmi u svetu po izvozu.
Video: Poljoprivreda ne sme da se zaustavi: Zemlja se obrađuje uprkos vanrednom stanju i korona virusu
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djetic
Nadam se da clanstvo ne nosi sa sobom pravila koja nam uglavnom namecu kada nesto potpisemo,kao sto je kupovina njihovog semena i vecinski procenat roda koji mora da se pro(e)da udruzenju bez obzira kakav rod bio.
Podelite komentar