Mladi Čačani se okreću poljoprivredi: Uz trud i moćne mašine plodovi putuju sve do Rusije
Da srpska sela imju budućnost pokazuje i sve više mladih koji se odlučuju za poljoprivrednu proizvodnju. Gazdinstvo Vemića iz Trnave, kod Čačka, prava je fabrika pod otvorenim nebom.
Braća Živorad i Veljko su među deset mladih poljoprivrednika sa teritorije Grada Čačaka koji su prošli konkurs Ministarstva poljoprivrede, gde mladi dobijaju milion i po dinara avansno, a ta sredstva je potrebno opravdati devedeset dana od momenta uplate i prijema rešenja.
- Naše proizvode izvozimo najviše u Rusiju. Površina voćnjaka je oko dvanaest hektara. Od povrtarstva imamo paradajz koji se prostire na dva hektara na otvorenom, krompir na oko hektar ali više nećemo da ga proizvodimo zbog cene, i kupus radi prečišćavanja zemlje, jer posle njega može da se posadi neka druga biljka koja lakše uspeva - rekao je Živorad.
Njegov brat od strica, Veljko, koristio je do sada subvencije grada Čačka za navodnjavanje. On se opredelio za podizanje protivgradne mreže na zasadu jabuka zlatni delišes i džeromajn, na površini oko 1,5 hektara.
- Na ovoj površini ima oko pet i po hiljada sadnica otprilike. Zasad je star tri godine. Naša porodica se bavi voćarstvom skoro dvadeset godina, a prvu protivgradnu mrežu smo podigli pre deset godina. Mi mlađi polako preuzimamo posao na sebe i to nam je glavni prihod - kaže Veljko.
Na prvi konkurs za mlade poljoprivrednike prijavilo se oko 650 mladih a prethodne godine čak njih pet i po hiljada, od kojih veliki broj žena. Mlade poljoprivrednke u Čačku posetio je i državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Senad Mahmutović.
- Ministarstvo poljoprivrede želi da ovim putem pomogne da se što veći broj žena uključi u jedan sasvim novi i moderniji način proizvodnje u poljoprivredi - naglasio je.
Jedan od primera je i Aleksandra Ružičić, iz sela Baluga kod Čačka, mlada poljoprivrednica koja je putem podsticaja nabavila sadilicu za papriku. Ona sa suprugom obrađuje petnaest hektara zemlje na kojim se nalaze četiri kulture.
- Etapno se radi proizvodnja, a kulture koje radimo su paprika, krompir, kupus i zelena salata. Prvi put sam konkurisala za subvencije i ostvarila pravo na dve mašine od kojih je jedna isporučena, a druga će uskoro. Ovo mi mnogo znači i koristim priliku da se zahvalim Ministarstvu koje mi je omogućilo da unapredim proizvodnju i da se posao lakše obavlja - izjavila je Aleksandra i dodala:
"To je sadilica kontejnerskog tipa, namenjena sadnji na malč foliju i odmenjuje dosta radne snage. Druga mašina koja treba da stigne je freza bankerica koja služi za formiranje bankova za krompir i povećava njegov prinos za nekih trideset posto."
Kada je reč o subvencijama za mlade poljoprivrednike, najveći iznos za koji se moglo konkurisati je milion i po dinara. Taj novac se mogao iskoristiti za nabavku tanjirača, freza, drljača i druge mehanizacije, a sredstva za nabavku su se mogla uložiti i u sadni materijal za podizanje voćnjaka, nabavku grla i junadi za tov.
Čak 13 miliona dinara otšlo je na teritoriju Čačka, što je impresivan iznos imajući u vidu da ceo lokalni budžet za subvencije iznosi 45 miliona dinara.
Video: Zmajevi pilići su najčudniji i među najskupljim na svetu
(Telegraf Biznis/Rina)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dacha
Da ne bude posle nova jovanjica?
Podelite komentar
Gdhi
A tetkino dete, nijebilo da zaliva ili okopava
Podelite komentar
Panta
Bravo! Samo je hrana ono što će čoveku uvek trebati, a za ostalo kako bude.
Podelite komentar