"Veštačko meso nije hrana": Britanac razbio mit, 7 spornih stvari koje sadrže biljne pljeskavice
Poslednjih godina u svetu vlada trend ponude tzv. mesa na biljnoj bazi, ili bolje rečeno - zamena za meso.
Ipak, iako se kupuje i konzumira, praksa je pokazala i da "lažno" meso nije priraslo za srce brojnim mušterijama. S jedne strane, uvek postoji sumnja u tehnologiju (način nastajanja ovakve hrane), a sa druge strane - činjenica je da je meso - meso.
Slična priča kao i sa kafom; ne možete pronaći idealnu zamenu za kafu, već samo napitke koji mogu postati novi "dodatak" vašim ritualima.
Ipak, neverovatno je kolikom brzinom napreduje trend širenja veganskih i vegeterijanskih ideja, tako da se prema nekim procenama - do 2027. godine očekuje rast tržišta mesa na biljnoj bazi od skoro 15 odsto.
Plant-based Meat Market bi trebalo da ostvari zaradu od 15,7 milijardi dolara u narednih nekoliko godina.
Jedan od vodećih zagovornika biljne ishrane i smanjenja upotrebe mesa - pre svega zbog CO2 emisija i efekta na klimu - jeste Bil Gejts, koji je nedavno rekao da ulaže pozamašnu sumu novca u Rumin8.
U pitanju je startap koji želi da smanji emisiju metana koja nastale prilikom varenja kod krava, odnosno podrigivanja.
Ali, mišljenja raznih stručnjaka o tzv. lažnom mesu ostaju podeljena.
Recimo, Britanac Tim Grej, osnivač samita The Health Optimisation Summit, jedan od vodećih biohakera u zemlji i influenser koji na Instagramu ima skoro 250.000 pratilaca, svakodnevno sa publikom deli svoje znanje i savete iz oblasti zdravlja i hrane/kozmetike i ostalog.
U svom najnovijem postu, Grej se dotakao teme tzv. biljnog mesa, rekavši da je ono manje zdrava varijanta od samog mesa.
"Lažno meso nije hrana. Bićete bolesniji na duže staze. Lažno meso može da deluje i ima ukus kao nešto pravi, ali je u stvari kombinacija:
- GMO
- Pulpe
- Smole
- Semenki ulja
- Veštačkih aroma
- Boja
- Aditiva
Kako je Tim dalje naveo, istraživači sa Duke Univerziteta su ustanovili da lažnom mesu nedostaje niz nutrijenata neophodnih za funkcionisanje našeg organizma. Takođe, jedna švedska studija je pokazala se lažno meso tamo reklamira da sadrži veće količine gvožđa - ali da naše telo gvožđe u toj formi ne može da apsorbuje.
Video: Burger na laboratorijski način: Nema više ubijanja krava, meso u tanjiru direktno iz epruvete
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ako se slazete
Neka ga jede onaj sto je to smislio!
Podelite komentar