Kolika je cena šafrana u svetu i da li će pasti zbog klimatskih promena?

B. L.
B. L.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Ispod masivnih planina prekrivenih snegom u regionu Kašmir, koji je pod upravom Indije, nalazi se grad Pampore. Izuzev spektakularne lokacije po kojoj je poznat, Pampore je stekao još jedan laskavi status - indijski centar za šafran, začin toliko vredan da ga ponekad nazivaju "crvenim zlatom". Dobijen od istoimene biljke, ovaj skupoceni začin košta oko 1.500 dolara po kilogramu.

U oktobru i novembru polja oko grada Pampore postaju ljubičasta, dok cvetaju biljke šafrana, iako je sam začin crven. Tamnocrvene niti, zvane stigma, nalaze se između latica šafrana i suše se kako bi se formirao šafran.

Čak 90% indijske proizvodnje šafrana dolazi iz Kašmira, gde se uzgaja vekovima, a Monis Mir je četvrta generacija njegove porodice koja se bavi biznisom sa šafranom. On kaže da je za proizvodnju samo jednog kilograma potrebno između 200.000 i 300.000 cvetova, piše BBC.

Kako objašnjava Mir, ovo je oblast u kojoj svaki proces, od sadnje stabala, čupanja cveća, nežnog uklanjanja crvenih niti pa do konačnog ocenjivanja kvaliteta, pedantno sprovode kvalifikovani radnici sa decenijama iskustva u trgovini. Ali, polja koja su u posedu ove porodice vremenom su postala manje produktivna.

Mir se seća vremena kada je šafran cvetao tri do pet puta tokom vegetacije, a sada je to dva ili tri puta. Indijac za to krivi klimatske promene, odnosno neredovne padavine i više temperature, zbog čega je tlo previše suvo za osetljivu biljku šafran.

Naučnici koji su proučavali uzgoj šafrana saglasni su da su uslovi uzgajanja postali teži. "Klimatske promene su realnost, stvaraju haos za polja šafrana", kaže dr Bašir Ali.

- Kiše i snežne padavine postale su nestalne i neizvesne. Polja koja su bila veoma produktivna pre samo 10 godina, sada ne proizvode mnogo šafrana- kaže on. Količina zemlje posvećena proizvodnji šafrana sada je manja.

(Telegraf Biznis)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>