U kući gde su Mirjana i Danica nema gladnih! Dane provode u njivi, večeri u kuhinji: Jedno bi moglo biti bolje

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Mirjana i Danica, sa kojim smo vas upoznali još početkom leta, najtraženije su radnice za poljoprivredne poslove u okolini Nove Varoši, pa iako su svakodnevno radile tokom leta, pune ruke posla imaju i u jesen.

Skoro da nema njive u novovaroškom, ariljskom i ivanjičkom kraju, kažu ove dve vredne žene, gde one nisu kopale, plevile, obrađivale, ali i brale voće, pa u vreme kada je za ovakve poslove veoma teško naći radnike, njih dve su se odazivale gde god su mogle da stignu i pomognu domaćinu.

I Mirjana i Danica žive u Beloj Reci, jednom od najudaljenih planinskih sela u novovaroškoj opštini, pa je uglavnom stanoviništvu ovog kraja jedini izvor prihoda uzgoj stoke i poljoprivredne kulture, pa i njih dve pored posla u svom domaćinstvu, pronađu vremena i za nadnicu, ne bi li na taj način, kako kažu, zaradile neki dinar.

- Posla u poljoprivredi je naročito puno, pogotovo u planinskom kraju gde uglavnom živi starije stanovništvo, pa su nemoćni sami da obrade zasade, tad im je najčešće potrebna naša pomoć. Pretežno se svima odazovemo, gde god možemo da stignemo da uradimo, nije lako, ali ovaj posao, bar nas dve, ne doživljavamo kao teret, već ga radimo sa lakoćom - ispričala nam je Mirjana Duković.

Za njih dve sezona počinje čim se otope poslednji snegovi, tada kreću u prve prolećne poslove, pa traje gotovo do u kasnu jesen, do prvog snega. Zimski meseci, u šali nam kažu, jedini su termin za njihov predah.

- Prvi radovi su sečenje starih malina u domaćinstvima koja taj deo posla nisu obavila odmah nakon berbe, zatim vezivanje novih mladara, pa plevljenje, okopavanje...Malina, ali i drugo voće da bi dobro rodilo zahteva i dobru obradu - kaže nam Danica Vitorović.

Leto su i proleće, pričaju nam, provele u malinjacima u svim selima u okolini, sve dok se nije završila berba.

Usput su slične poslove obavljale i u svojim domaćinstvima, a najviše vremena i snage, kažu, ostalo im je u "srađivanju" letine, sena za stoku, koje su i kod jedne i druge pune štale.

- Nakon svakog radnog dana u nadnici, znamo da nas očekuju i neke naše svakodnevne obaveze kod kuće, ali ipak sve se uvek stigne - složno su nam rekle ove dve vredne planinke.

U jesen, kažu, rezervisane su za kopanje krompira, zovu ih sa svih strana, a posao je znatno teži od onog u malinjaku, jer za krompire pored volje za radom, ističu, trebaju i dobra leđa!

- Jeste da je dan sada kraći, ali opet ceo dan u njivi nije lako. U jednu je ruku i lepo, ima nas dosta, pričamo, družimo se, a radimo, i tu se upoznaju novi ljudi i steknu nova prijateljstva - kaže Mirjana.

Dnevnica za proveden dan u kupljenju krompira ove godine je 5.000 dinara, hranu im ne obezbeđuje gazda, već je u torbi ponesu od kuće. Bilo bi pošteno, složne su, da se i dnevnice u ovom poslu povećaju.

Danju u njivi, uveče u kuhinji

Nakon nadnice u jesenjem periodu, od večeri pa do sitnih sati, kada bi trebale da odmore od rada, njih dve pripremaju zimnicu, pa ujutru kada svane opet odlaze u njivu. Zajedno su, kažu, kuvale i džem i ajvar, pripremale papriku i druge zimske đakonije, pa su im i nakon svakodnevnog posla u njivama i špajzi puni.

(Telegraf Biznis)

Video: Najmlađi preduzetnik na svetu: Ima 13 godina, a već sam zarađuje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>