Sava iz Deronja godišnje proizvede 1.000 tona lubenica: Poslao moćnu BIZNIS poruku mladima u Srbiji!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Poznata po poljoprivrednoj proizvodnji, vojvođanska ravnica polako postaje prepoznatljiva i po uspešnim i vrednim mladim gazdama, koje nastavljaju porodičnu tradiciju sa modernim pristupom.

Jedan od njih je Sava Kompalić iz sela Deronje kod Odžaka, koji obrađuje više od 100 hektara plodnog zemljišta u Bačkoj. Na površini od 12 hektara godišnje proizvede na tone i tone lubenica, a uspešno se bavi i ratarstvom i stočarstvom.

Lubenice, soja, kukuruz – posao za celu porodicu

– Kad su u pitanju lubenice, naši prinosi po hektaru su oko 90 tona. Bavimo se i ratarskom proizvodnjom – uzgajamo soju, kukuruz, pšenicu, povrće, a tu je i stočarska proizvodnja. Imamo muzne krave, junice, telad i bikove. Deo mleka ide u preradu, deo u prodaju mlekarama. Ulaganja su ogromna, a rizik veliki, zato nam je potrebna sigurnost na tržištu. Mehanizaciju gledam da obnavljam svake godine, koliko dobit u gazdinstvu dozvoli – kaže za RINU mladi poljoprivrednik.

Sava iz Deronja Foto:Rina

U posao je uključena cela porodica, ali najveći izazov je radna snaga, posebno tokom sezone berbe lubenica.

Poruka mladima: "Bez nasledstva je teško, ali ne i nemoguće"

Za mlade koji žele da uđu u svet poljoprivrede, Sava ima iskren savet:

– Ako neko krene od nule, bez nasledstva u vidu mehanizacije i zemlje, biće mu jako teško. Većina mladih se bavi poljoprivredom jer su nasledili gazdinstvo. Moja poruka za njih je da veruju u ono što rade, da znaju da ne može sve da se stvori odmah – već postepeno, vremenom sve dođe na svoje, kaže Sava.

Nagrađeni među najboljima u agrobiznisu

Uspeh Save Kompalića nije ostao neprimećen. Na 92. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, dobio je priznanje kao jedan od najboljih u agrobiznisu.

– Odluka nije bila laka. Ono što izdvaja ovogodišnje laureate jeste što su mladi, obrazovani, inovativni, što posećuju sajmove u zemlji i inostranstvu i primenjuju savremene metode proizvodnje. Sava Kompalić iz Deronja se istakao jer na 12 hektara proizvodi lubenice koje se prodaju i u Srbiji i inostranstvu. Ispunjava Global GAP standarde, a proizvodnju transparentno prikazuje na društvenim mrežama, što uliva poverenje potrošačima – istakao je Goran Eror, sekretar Komisije za agrobiznis Novosadskog sajma, agrarni novinar RTV-a i poljoprivrednik.

Sava iz Deronja Foto:Rina

Srbija ima budućnost – zahvaljujući ljudima poput Save

Goran Eror dodaje i primer Boška Jurišića iz Šuljma, čije gazdinstvo godišnje utovi preko 2.000 svinja, što je još jedan dokaz da Srbija ne treba da brine za prehrambenu sigurnost, dokle god postoje ovakvi domaćini.

Novosadski sajam je pokazao da je ključno mesto za agrarne poslenike, i da srpska poljoprivreda ima svetlu budućnost, zaključuje Eror.

Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>