"Hladnjičari su doveli seljaka u situaciju da zavise od njih": Malinar Dragiša tvrdi da će ih to uništiti

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ističe i da hladnjičari samo sede na sastanku i ne žele da podignu cenu malina

Printskrin: Pink

"Nama hladnjičari odrede cene đubriva, doveli su seljaka u situaciju da zavise od njih. Imaju čitav lanac u svojim rukama", priča malinar Dragiša Terzić, čija je porodica već četiri decenije u proizvodnji.

Naime, oni proizvedu svake godine i do 50 tona, ali kako tvrdi, zbog lobija malinara "koji se dogovore i krenu sa otkupnom cenom koja je niža od cene koštanja", ne garantuju zaradu.

- Ja sam od 2002. godine do 2005. predvodio malinare i tada sam bio prinuđen da blokiram puteve, jer tadašnje ministarstvo nije htelo da nas promi na sastanak, pa smo bili prinuđeni da maltretiramo ljude i blokiramo puteve - priča malinar na televiziji, dodajući da je sadašnja ministarka tri puta bila u Arilju.

- Politički nisam obojen, ali ministarstvo dođe na naš sastanak udruženja, to je za svako poštovanje. Hladnjičari i njihov lobi su mafija, ukinuće proizvodnju maline, ukinuće devizni priliv.

Ističe i da hladnjičari samo sede na sastanku i ne žele da podignu cenu malina.

- Ministarstvo treba da stvori ambijent, a moje mišljenje je da je u tome i uspelo. U Srbiji jedan radnik košta 6.000 dinara dnevno. Prosečan radnik može da obere 40 kilograma. Apelovao sam svih ovih godina na hladnjače, oni će uništiti nacionalni resurs. Njih samo interesuje profit u jednoj godini. Hladnjičari sede na sastanku i kažu da ne žele da podignu cenu. To uništava 500.000 ljudi u Srbiji koji žive od malina. Nama hladnjičari odrede cene đubriva, doveli su seljaka u situaciju da zavise od njih. Imaju čitav lanac u svojim rukama - zaključuje poljoprivrednik.

(Telegraf Biznis)