Čokolada možda ipak neće postati luksuz: Jedno otkriće moglo bi da spasi polovinu svetskog kakaa!
Vlada Obale Slonovače saopštila je da su naučnici te zemlje otkrili organsko đubrivo protiv virusa koji napada biljku kakao, poznatog kao kakao virus, a koji dovodi do odebljanja stabljike te biljke, a može da uništi i do 50 odsto plodova.
U saopštenju se navodi da je organsko đubrivo nazvano "Vital Plus" i da je otkriveno nakon dve decenije istraživanja i terenskih eksperimenata koje je vodio profesor Mamadu Dumbija na Univerzitetu u Abidžanu, prenela je Sinhua.
Masovna proizvodnja đubriva od organskog materijala
Ističe se da je organsko đubrivo protiv kakao virusa napravljeno od prirodnih organskih materijala i da smanjuje zavisnost Obale Slonovače od uvoza sličnih proizvoda.
Vlada je pozvala nadležna ministarstva da povećaju proizvodnju tog organskog đubriva i da ubrzaju proces dobijanja licence za masovnu proizvodnju.
Udarac virusa na najvećeg svetskog proizvođača kakaa
Kakao virus dovodi do znatnog smanjenje proizvodnje kakaoa, a Obala Slonovače je najveći svetski proizvođač u toj oblasti.
Ta virusna bolest prvi put je identifikovana na plantažama kakaoa u Obali Slonovače 1940-ih, a postepeno se proširila na gotovo sva područja u zemlji u kojima se uzgaja kakao.(Telegraf Biznis/Tanjug)