Švajcarac pojede 10 kg čokolade godišnje, ali tokom krize štedi. To je srozalo profit vodećem igraču
Prodaju su posebno pogodila ograničenja u maloprodaji i privremeno zatvaranje oko 500 Lindtovih objekata u vreme Uskrsa
Možda je čokolada Švajcarcima ne vrhu liste prioriteta, ali ostatak sveta ne misli tako. U jeku pandemije i rastuće kupovine, kako u radnjama tako i onlajn, kupci su radije pravili zalihe osnovnih namirnica.
Iako smo mislili da ova, mnogima najdraža poslastica, staje "rame uz rame" sa "hranom za svaki dan", ispostavilo se da baš i nije tako. Tek onda, kada su rafovi širom sveta ponovo bili puni, ljudi su mogli da se opuste i kupuju neesencijalne namirnice.
Ovih dana, u Britaniji je pomama za sokovima i biskvitima, jer je rad od kuće i dalje prisutan u velikoj meri. Ipak, čokolada je pretrpela mnogo, a samim tim i njen vodeći proizvođač iz Švajcarske - Lindt.
Naime, kompanija "Lindt & Spruengli" očekuje pad obima prodaje u 2020. od 5 do 7 posto, što je posledica zatvaranja prodavnica. Iako je onlajn prodaja porasla, ljudima čokolada nije bila prva na pameti.
Iz pomenute kompanije kažu da oporavak očekuju 2021. godine, a oni svakako da nisu jedini. Svi proizvođači čokolade se suočavaju sa slabijom potražnjom. Konkretno Lindt, svoje procene o oporavku temelji na pretpostavci da više neće biti velikih zatvaranja i nada se masovnoj kupovini oko Božića.
U prvoj polovini ove godine Lindt je beležio pad organske prodaje za 8,1 posto, na 1,53 milijarde švajcarskih franaka, dok je neto dobit pala na 19,7 miliona franaka, u odnosu na 88,1 milion - evidentiran u istom periodu 2019.
Prodaju su posebno pogodila ograničenja u maloprodaji i privremeno zatvaranje oko 500 Lindtovih objekata u vreme Uskrsa, koji je tradicionalno najpogodniji za zaradu, zbog čuvenih zeka i figurica od čokolade.
Inače, prema pisanju magazina Forbs, najviše čokolade se godišnje pojede u Švajcarskoj. Zatim slede Nemačka, Irska, Velika Britanija, Norveška, Švedska, Australija, Holandija, SAD, Francuska.
(Telegraf Biznis)