Ovako ste glasali: Polovina misli da su vodeće profesije u Srbiji precenjene
Najveće plate su u sledećim oblastima: viši menadžment, IKT, lizing, HR, telekomunikacije
Tržište rada diktira svoje uslove, vrednosti i cene za određenu vrstu posla, pa tako primećujemo da je sve manje zanatlija, jer u tome ne vide perspektivu, dok raste broj zaposlenih u aktuelnim strukama, kao što su komunikacije, menadžment, IT, inženjering.
Pitali smo vas da li smatrate da su neke dobro plaćene profesije - precenjene, a neke slabije plaćene - potcenjene, a ovako ste glasali. Polovina (tačnije 49,59 odsto) ispitanika smatra da su viši menadžment, IKT sektor, lizing, HR i telekomunikacije - precenjene, tj. da zaposleni u tim oblastima imaju visoke plate u odnosu na druge.
Oko 10 odsto veruje da bi plate u tim oblastima trebalo da budu još veće, više od 8% kaže da su zarade ovih profesionalaca opravdane, dok 31% kaže da odgovor na pitanje o precenjenosti zavisi od vrste posla i samog stručnjaka.
Kako stoje stvari sa manje plaćenim profesijama, mislite li da su potcenjene?
Među tim oblastima rada su administracija, obrada drveta, tekstilna/uslužna industrija, umetnost, obrazovanje, a čak 74 odsto vas misli da radnici iz ovih struka zaslužuju veće plate.
Niti 1 odsto misli da bi njihove zarade trebalo da budu manje, dok više od 6% navodi da su plate koje sada imaju ti radnici - na mestu. Skoro 19 odsto ispitanika misli da odgovor na pitanje o potcenjenosti zavisi od vrste posla i samog stručnjaka.
Prosečna neto plata na mesečnom nivou, počev od najmanje do najveće, a u odnosu na pomenute oblasti, ide od nekih 40.000 dinara do 126.000 RSD. Plate koje podrazumevaju dijapazon od 72 hiljade pa do 86 hiljada dinara, primećene su u marketingu, advertajzingu, HR-u.
(Telegraf Biznis)