"Imamo važno pitanje na stolu - ko će platiti obnovu Ukrajine? Treba koristiti ruski novac za to"
Amerika je preuzela kontrolu nad imovinom Afganistanske centralne banke, vrednoj milijarde dolara, i to delimično da bi se obeštetile žrtve terora. Bio bih za ovaj potez i u slučaju Ukrajine, jer je logičan, kaže visoki predstavnik EU
Visoki predstavnik EU, Žozep Borelj, rekao je kako bi članice Unije trebalo da razmotre opciju finansiranja obnove Ukrajine "zamrznutim" rsukim deviznim rezervama.
U intervjuu za Financial Times, Borelj je naveo kako je "opcija korišćenja ruskog novca u obnovi Ukrajine i te kako realna", te je tu ideju uporedio sa praksom koju su SAD primenjivale u Afganistanu.
- Amerika je preuzela kontrolu nad imovinom Afganistanske centralne banke, vrednoj milijarde dolara, i to delimično da bi se obeštetile žrtve terora, kao i za humanitarnu pomoć zemlji. Bio bih za ovaj potez i u slučaju Ukrajine, jer je logičan. Imamo novac u džepu i neko bi morao da objasni zašto je to dobar potez u slučaju afganistanskog novca, a nije dobar u slučaju ruskog - rekao je.
Početkom ruske invazije na Ukrajinu, koja je krenula 24. februara tekuće godine, Evropska unija i saveznici su zamrznuli stotine milijardi dolara vredne devizne rezerve Centralne banke Rusije.
Takođe, sankcijama su "potkačili" kako državu, tako i brojne pojedince - ruske oligarhe.
Zato su se unutar evropskih diplomatskih krugova već pokrenule diskusije o tome kako bi se novac mogao iskoristiti za obnovu Ukrajine.
Podsećamo, i Bela kuća ima plan da za jahte ruskih oligarha: "Prodati ih i dati novac Ukrajini".
Premda bi korišćenje ruskog novca u ove svrhe dodatno pogoršalo odnose između Moskve i Zapada, Borelj ističe da taj potez ne bi bio neuobičajen.
- Amerika je u Afganistanu izdvojila 3,5 milijardi dolara zamrznutih rezervi za pomoć žrtvama. Trenutno imamo jedno od najvažnijih političkih pitanja na stolu - ko će platiti obnovu Ukrajine? - zaključio je.
(Telegraf Biznis)