Avgust je mesec protesta: Evropljani digli glas, 115.000 poštanskih radnika izlazi na ulice
Radnici nacionalne pošte Royal Mail protestovali su pre dva dana, a izlazak na ulice planiraju u još tri navrata
Svedoci smo brojnih štrajkova širom Starog kontinenta, počev od radnika holandskih železnica koji su ranije ovog meseca zahtevali veće plate, pa do kolapsa u avio-industriji.
Naime, mesecima unazad manjka radne snage u tom sektoru, mnogi se bune, a piloti dobijaju posao maltene na neviđeno jer kompanije vape za ovim stručnjacima.
Haos je najpre zahvatio brojne evropske aerodrome, potom se proširio na avio-prevoznike, a pogođene su Italija, Španija, Portugal, Nemačka...
Sindikalci u Portugalu traže bolje uslove rada, povećanje plata i plaćen godišnji odmor bez umanjenja zarade, dok se za štrajk izjasnilo i čak 97,6 odsto pilota Lufthanze.
Predstavnik Sindikata Marsel Grels rekao je da je izjašnjavanje pilota signal upozorenja upravi Lufthanze, od koje očekuje "dobru ponudu" u pregovorima o povećanju plata.
I da, sve se to desilo u avgustu.
Stoga, možemo reći da je ovo "mesec protesta". Ista dešavanja nisu zaobišla ni Veliku Britaniju, gde je posebno alarmantna situacija vezana za inflaciju i rast cena.
Kako BBC piše, radnici nacionalne pošte Royal Mail protestovali su pre dva dana. Njih 115.000 planira da izađe na ulice i 31. avgusta, a potom i 8, odnosno 9. septembra. To su četiri ključna datuma, tokom kojih se poštanski radnici bore za veće zarade.
Tih dana neće biti isporučivanja pisama, a neke pošiljke će kasniti, upozorava britanska pošta. Sindikat koji zastupa radnike zahteva povećanje plata koje bliže odražava trenutnu stopu inflacije, a zbog trenutne situacije, Royal Mail se izvinio klijentima i rekao da ima planove za vanredne situacije kako bi minimizirao poremećaj u isporukama.
Nakon tri meseca razgovora koje su vodili Pošta i sindikat CVU, koji predstavlja štrajkače, sindikat je odbio ponudu povećanja plata "u vrednosti do 5,5%", piše dalje britanski servis.
Podsećamo, i britanske železnice traže iste, bolje radne uslove. Više od 50.000 radnika je pre nedavno izašlo na ulice, a štrajkove su organizovali RMT i TSSA.
(Telegraf Biznis)