Gotova sednica o litijumu, nastavak sutra u 10 časova: Đedović pozvala Skupštinu da ne prihvati izmene Zakona

V. K.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima 10. septembra je podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Sednica o predlogu izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika, je završena za danas i biće nastavljena sutra u 10 časova.

Podsetimo, sednica je i danas trebalo da počne u 10 časova ali je zbog nedostatka kvoruma počela sat i po vremena kasnije.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić je konstatovala da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali pristuno 67 narodnih poslanika. S obzirom da nije bila prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika, u datom trenutku nisu postojali uslovi za rad Narodne Skupštine, te je, u skladu sa članom 88, stav 2 poslovnika Narodne Skupštine, predsednica parlamenta prekinula rad dok se ne obezbedi kvorum.

Inače predlogom izmena traži se zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.

Ministarka Đedović Handanović pozvala je Narodnu Skupštinu u ime Vlade Srbije da ne prihvati predložene izmene Zakona.

Vučević: Prava priča i istina oko rudarstva

Premijer Miloš Vučević ocenio je danas da je dobro što je predsednica parlamenta Ana Brnabić zakazala sednicu o litijumu u redovnom zasedanju čime je raspršen narativ da neko, kako je rekao, ne sme da govori o toj temi, dodajući da je Srpska napredna stranka dajući kvorum opoziciju pokazala da želi da se o tome razgovara.

- Mislim da je dobro da svi građani naše države mogu da čuju argumente za i protiv i šta je prava priča i istina oko rudarstva, rudarenja, pa i litijuma - rekao je Vučević novinarima u Skoplju.

On je ocenio da je opozicija podnela loš predlog zakona i da se vlada o njemu negativno izjasnila.

- Mislimo da bi to bilo pogubno za Srbiju da donese takvu odluku i da ne dozvoli korisćenje prirodnih resursa koje imamo zato što neko nije na vlasti - rekao je Vučević podsetivši na komentar tog dela opozicije da "su za rudarenje u demokratskim uslovima".

- Da nam predavanja o Rio Tintu drže oni koji su doveli Rio Tinto…Ja ne mogu da verujem da će oterati Rio Tinto oni koji su ga doveli i koji kažu da su za rudarenje litijuma, ali u demokratskim uslovima - rekao je Vučević.

- Pred nama je period od 24 meseca gde treba da dobijemo odgovore pre svega od struke, da li je to dobro za nas, da li ugrožana životnu sredinu… Kada dobijemo te garantije, onda možemo da pričamo o tom procesu kao potpunom - dodao je premijer.

Obraćanje poslanice Nestorović

Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović danas je obrazlažući predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim se traži zabrana iskopavanja i eksploatacije bora i litijuma u Srbiji, rekla da bez litujuma neće ništa stati, a da je za ljude u Nedeljicama važno da žive u zdravim uslovima.

Jedna tačka dnevnog reda

Poslanici Skupštine Srbije odbacili su danas više predloga za dopunu dnevnog reda, tako da će jedina tema današnje sednice biti predlog izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima se traži zabrana geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.

Inicijativu za taj predlog zakona podnelo je 86 poslanika opozicije.

Sednicu je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.

Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović koja je prva dobila reč.

- Predlog je da se iskopavanje trajno zabrani. Na nama je da svoj našoj deci ostavimo čistu vodu i vazduh - navela je Nestorović u svojoj uvodnoj reči.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da tokom izglaganja predlagača nije iznesen ni jedan pravi argument zašto se predlaže zabrana eksploatacije litijuma i bora.

- Ovde smo pre svega zbog građana Srbije da bi mogli, na argumentova način, da ukažemo na sve ono što je netačno izneseno u ovom Predlogu o izmenama Zakona o rudarstvu - rekla je ministarka.

Navela je da svaka odgovorna država nastoji da obezbedi zaštitu ležišta kritičnih strateških mineralnih sirovina kao i da podstiče dugoročna održiva rešenja.

- Predlog ovog zakona je u suprotnosti sa strateškim interesima Srbije. Rude bora i litijuma su kritične mineralne sirovine koje su neophodne za zelenu energetsku tranziciju, za borbu protiv klimatskih promena, očuvanje planete, računare, solarne panele, vetro-generatore. Naš današnji svet bi bio nezamisliv ukoliko ne bismo raspolagali ovim sirovinama. Ove sirovine će biti ot vitalnog značaja za dalji razvoj Republike Srbije -istakla je ministarka.

- Republika Srbija raspolaže značajnim rezervama litijuma, barka, zlata, a samim tim da racionalnom mineralnom politikom naglo razvije svoju privredu  i tako se priključi petoj industrijskoj industriji - dodala je.

Navodi da bi uvođenje zabrane na istraživanje eksploatacije bora i litijuma u Republici Srbiji dovelo do višestrukih negativnih posledica, ne samo po našu ekonomiju već i u odnosu na naše pozicioniranje u geopolitičkim okvirima.

Vlada je dala negativno mišljenje na ovaj predlog, a predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je juče da poslanici SNS neće podnositi amandmane, jer je nemoguće popraviti taj predlog zakona.

(Telegraf Biznis)