Izveštaj OECD o konkurentnosti za Zapadni Balkan: Srbija lider u nauci, tehnologiji i inovacijama
Izveštaj naglašava da Srbija nadmašuje druge zapadnobalkanske zemlje ne samo u NTI sektoru, već i u investicionim i digitalnim politikama
U Izveštaju o konkurentnosti za Zapadni Balkan za 2024. godinu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj Srbija je istaknuta kao lider u nauci, tehnologiji i inovacijama (NTI) u regionu ZB, što svedoči o značajnom napretku i sve većoj ulozi Srbije u regionalnoj konkurentnosti, saopštilo je danas Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Osnivanjem ovog ministarstva 2022. godine, Srbija je uspela da unapredi upravljanje i finansiranje NTI politika, čime je postignuta veća efikasnost i jasnoća u postavljanju strateških ciljeva kada su u pitanju inovacije, navodi se u saopštenju.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj kao jednu od pet ključnih oblasti napretka vidi to što su politike upravljanja i finansiranja nauke, tehnologije i inovacija dodatno poboljšane.
- Upravljanje i finansiranje politika za nauku, tehnologiju i inovacije (NTI) dodatno su unapređeni. Institucionalna struktura za NTI politiku pojednostavljena je 2022. godine osnivanjem novog Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, čime su objedinjene nadležnosti i smanjen rizik od preklapanja mandata i konflikta prioriteta. Iako postoji prostor za poboljšanje, ukupni domaći troškovi za istraživanje i razvoj (R&D) se povećavaju, dostigavši oko jedan odsto BDP-a - navedeno je u izveštaju.
Kako je saopšteno, u četvrtom izveštaju o konkurentnosti za Zapadni Balkan navodi se da se Srbija dodatno obavezala na povećanje javnih ulaganja u istraživanje i razvoj za 50 odsto u periodu od 2013. do 2018. godine, pri čemu je potrošnja u javnom sektoru već počela da raste, prvenstveno preko Fonda za nauku.
- Srbija je, takođe, obezbedila velika ulaganja za dodatno širenje mreže naučno-tehnoloških parkova i izgradnju savremenog biotehnološkog parka - piše u izveštaju.
Izveštaj naglašava da Srbija nadmašuje druge zapadnobalkanske zemlje ne samo u NTI sektoru, već i u investicionim i digitalnim politikama i ovakve promene u politici Srbije ne samo da podstiču njenu konkurentnost, već i postavljaju primer za regionalnu saradnju i socioekonomski rast, doprinoseći ciljevima približavanja EU, navodi se u saopštenju.
(Telegraf Biznis/Tanjug)