Nikolić: Najava uvođenja sankcija loša vest, alternativa uvoz nafte i naftnih derivata
Nikolić:Najava uvođenja sankcija loša vest, alternativa uvoz nafte i naftnih derivata
Najava američkog uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) je prema oceni ekonomiste iz Instituta društvenih nauka Ivana Nikolića loša vest, a ukoliko bi se ona i obistinila naša alternativa bi prema njegovom mišljenju bila da se sve potrebe za naftom i naftnim derivatima kompenzuju iz uvoza.
"Sankcije su same po sebi loša stvar. Imali smo iskustvo s brojnim njihovim oblicima i vidovima. Dakle, to nije dobra vest. Što se tiče NIS-a i njegovog poslovanja, on je svakako sistemska kompanija u Srbiji zbog udela i značajnosti u industrijskoj proizvodnji i generalno šire za bruto domaći proizvoda, odnosno budžet", rekao je on za Tanjug.
Dodao je da je udeo NIS-a u industrijskoj proizvodnji oko sedam procenata, u prerađivačkom sektoru devet odsto, a kada se govori o bruto domaćem proizvodu oko 2,6 odsto.
- Ukoliko bi sankcije bile uvedene alternativa bi bila da se sve naše potrebe za naftom i naftnim derivatima kompenzuju iz uvoza. Mi smo za 10 meseci uvezli nafte i naftnih derivata za oko dve milijarde evra a u slučaju da ne prerađujemo sirovu naftu kod nas, morali bismo sve naftne derivate da uvezemo, dok se ne reši problem a to bi unekoliko poskupelo taj uvoz - istakao je naš sagovornik.
Naveo je da veruje da građani ne bi osetili efeket, samo bi država morala da plati više a što se tiče same distribucije i prodaje, tu bi, kaže, sve ostalo kao što je i bilo do sada, jer mi domaću naftu nemamo i sve uvozimo.
- Tu se vraćamo na istoriju Gasproma u Srbiji, od kada je preuzeo industriju nafte i derivate u Srbiji. Oni su dobili i eksploataciju na prava i značajne rezerve su izvukli. Ako govorimo o nekoj eventualnoj kompenzaciji koja bi došla, onda bi taj iznos morao biti obračunat. On se meri u milijardama evra. Dakle, najmanje desetostruko prevazilazi iznos koji su Rusi, odnosno Gasprom, platili da uđu i preuzmu naftu Srbije - rekao je Nikolić.
Istakao je da bi ukoliko bi se došlo u tu fazu da se pregovara i o eventualnom iznosu za otkup same kompanije i ovo bilo razmatrano.
Sada je, naglasio, teško reći koliko vredi u slučaju da Rusi prihvate da mi otkupimo njihov udeo u NIS-u, kada bi moralo da se preračuna koliko je izvučeno dobiti i koliko je po osnovu eksploatacije ruska kompanija dobila.
- To je višestruko, desetostruko više nego što je plaćeno za samu kompaniju - istakao je on uz ocenu da bi naravno vredelo da se ruski udeo otkupi.
Tada bi se, dodaje, otvorilo pitanje prerade, odnosno upravljanja rafinerijom za preradu u Pančevu dok je pitanje same mreže i distribucije pumpi manji problem, jer nije Gasprom jedina kompanija koja posluje u distribuciji naftnih derivata.
- To bi se na lako prevazišlo. Veći je problem oko same prerade sirove nafte ali o tom potom, videćemo, da li je uopšte takva priča, odnosno takav scenario i realan - naveo je Nikolić.
Govoreći o nacionalizaciji kao jednom od mogućih rešenja, a za koje je predsednik Vučić rekao da Srbija ne želi da otima rusku imovinu, Nikolić je rekao da je to opcija kojoj su pribegle neke evropske zemlje u trenutku kada je rat počeo.
- Mi nikada nismo zastupali takvu opciju i koliko znam, u istoriji Srbije se tako nešto nije dogodilo. Verujem da neće ni u ovom slučaju i nema ni razloga. Sve je u suštini u normalnim, poslovnim odnosima i to prevazilazi i neki uobičajen poslovni odnos. Deo je jednog šireg aranžmana i ta cena koju su Rusi platili za NIS, ona je podrazumevala taj širi aranžman, jer da nije toga, NIS je vredeo u tom trenutku kada je prodavan mnogo više, višestruko više u odnosu na ono što je plaćeno - naveo je on.
Ocenio je da veruje da nećemo ići tim putem, ali da je sada teško reći šta će na kraju biti.
- Moguća je opcija i to bi relativno bezbolno moglo da se izvede kada bi bilo sa ruske strane prihvatljive opcije da mi preuzmemo kompaniju ili makar u nekom prelaznom periodu, dok se između Rusije i Zapada ne reši politički odnos i okonča rat - rekao je on.
(Telegraf.rs/Tanjug)