Poslodavac IMA PRAVO da vam ne isplati duplu dnevnicu za praznike: Evo kad možete ostati bez veće zarade

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto-kolaž: Shutterstock

Državni praznici su tradicionalno dani odmora i proslave, a za zaposlene u Srbiji, oni po pravilu donose plaćeno odsustvo. Međutim, život često zahteva izuzetke, pa tako mnogi nastavljaju sa radom i tokom ovih neradnih dana. Opšte je poznato pravilo da se rad na praznik nagrađuje uvećanom zaradom, neretko se pominje i "dupla dnevnica". Ipak, da li je ovo pravilo uvek i bezuslovno?

Postoji li situacija u kojoj poslodavac ima zakonsko uporište da vam ne isplati duplu zaradu za rad na praznik? Zaronimo u lavirint radnog zakonodavstva i otkrijmo ključni izuzetak koji može iznenaditi mnoge.

Srž problema: Kada "duplo" postaje "jednako"?

Zakon o radu je jasan: zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu za rad na dan praznika koji je neradni dan. Ova uvećana zarada najčešće se iskazuje kao 100% od osnovne zarade, što u praksi znači duplu dnevnicu. Međutim, postoji jedna ključna stavka koja često ostane neprimećena, a krije odgovor na naše pitanje: pravo na uvećanu zaradu ne isključuje pravo na zamenski slobodan dan.

Upravo ovde leži "kvaka". Ukoliko priroda posla zahteva neprekidan rad ili je organizacija posla takva da je neophodno angažovanje zaposlenih tokom praznika, poslodavac, umesto isplate uvećane zarade, može zaposlenom obezbediti slobodan dan u toku naredne radne nedelje.

Kako to izgleda u praksi?

Zamislite radnika u dežurnoj službi hitne pomoći ili zaposlenog u proizvodnom pogonu sa kontinuiranim procesom rada. Njihov rad na dan praznika je neophodan za funkcionisanje sistema. U ovakvim situacijama, poslodavac ima zakonsku mogućnost da im za taj rad ne isplati duplu dnevnicu, već da im omogući plaćeni slobodan dan u danima koji slede.

Važno je napomenuti:

  1. Ovo nije proizvoljna odluka poslodavca - organizacija posla i neophodnost rada tokom praznika moraju biti objektivni i opravdani.
  2. Zamenski slobodan dan mora biti plaćen - zaposleni ne gubi zaradu za dan kada je radio na praznik, već mu se umesto uvećane isplate nudi slobodan dan sa punom nadoknadom zarade.
  3. Dogovor je poželjan, ali nije uvek neophodan - iako je uvek bolje postići dogovor sa zaposlenim, zakon daje poslodavcu ovo pravo ukoliko to zahteva organizacija posla.

Informisanost kao ključ razumevanja

Pravo na plaćeno odsustvo i uvećanu zaradu tokom državnih praznika su značajna prava zaposlenih. Međutim, važno je razumeti da zakonodavstvo predviđa i izuzetke koji su uslovljeni specifičnostima posla. Mogućnost zamene uvećane zarade slobodnim danom nije uskraćivanje prava, već fleksibilnost koja omogućava funkcionisanje određenih delatnosti tokom praznika. Stoga, umesto generalizacije o "duploj dnevnici", neophodno je sagledati širu sliku i razumeti da organizacija posla može diktirati drugačija, ali zakonski opravdana rešenja. Budite informisani o svojim pravima, ali i o obavezama poslodavca, kako biste izbegli potencijalne nesporazume i gradili zdraviji radni odnos.

(Telegraf Biznis)