DIGITALNI FEUDALCI: Ovako je Varufakis raskrinkao Amazon, Epl i Maska kao gospodare novog svetskog poretka
Janis Varufakis, bivši grčki ministar finansija i ikona antiausteritetnog otpora, ponovo je u centru pažnje – ali ovog puta njegova meta nisu ni nemačke banke, ni Brisel, već – tehnološki giganti. U svojoj najnovijoj knjizi "Tehnofeudalizam", Varufakis iznosi provokativnu, ali utemeljenu tezu: živimo ne više u kapitalizmu, već u njegovom mutiranom obliku – digitalnom feudalizmu.
Knjiga, napisana kao pismo njegovom pokojnom ocu, vodi nas na istorijsko putovanje kroz evoluciju kapitalizma, od zlatnog doba advertajzinga šezdesetih, preko finansijske alhemije Volstrita osamdesetih, do kolapsa iz 2008. godine i pandemijske krize. Ali, kako tvrdi Varufakis, prava prekretnica desila se s usponom kompanija poput Apple-a, Facebook-a, Amazona i Google-a.
„Danas nismo više građani kapitalističkog sveta – mi smo kmetovi u digitalnim feudima.“
Varufakis tvrdi da je došlo do kraja kapitalizma kakav poznajemo. Klasični kapitalizam je imao jasnu logiku: kapital investira, rad proizvodi, tržište određuje cenu, a profit pokreće sistem. Danas, međutim, ključni ekonomski odnosi više ne funkcionišu po toj logici.
U tehnofeudalizmu, kako ga on naziva, bogatstvo se više ne stvara kroz tržišnu razmenu već kroz digitalnu rentu. Ako napravite aplikaciju i distribuirate je putem App Store-a, Apple uzima do 30% vašeg profita – kao feudalac koji ubira rentu od vasala.
„Kada tvitujete na mreži X, vi ne zarađujete – vi obrađujete Elonovo digitalno imanje. Vaš besplatan rad povećava njegov kapital.”
Ono što je zemlja bila u srednjem veku, danas su podaci i pažnja korisnika. A novi feudalci su oni koji imaju monopol nad digitalnim prostorima. Bilo da je reč o Airbnb-u, gde ne posedujete ništa ali sve plaćate, ili o YouTube-u, gde besplatno kreirate sadržaj dok platforma profitira – uloga običnog čoveka je svedena na digitalnog seljaka.
Varufakis upozorava da ovaj sistem ne samo što ekonomski eksploatiše, već i razara društvenu koheziju, jer platforme poput Facebook-a okreću ljude jedne protiv drugih, manipulišući emocijama i stvarajući društvene balone.
„Algoritmi ne rade za nas. Mi radimo za algoritme.“
Kao političar, Varufakis je često bio osporavan. Ali kao mislilac, on hrabro dijagnostikuje epohalne promene. Njegova vizija sveta u kome softver zamenjuje zakon, a platforme zamene države, možda deluje distopijski – ali je zasnovana na realnim ekonomskim tokovima.
U jeku svoje najavljene kandidature za Evropski parlament, Varufakis poručuje:
„Ne borim se više protiv nemačkih bankara. Borim se protiv digitalnih gospodara koji gaze sve pred sobom – bez izbora, bez odgovornosti, bez kontrole.“
U vremenima kada se zavladalo cloud-om, a stvarni svet postao pozornica za eksploataciju kroz ekran, Varufakisova knjiga je poziv na buđenje. Možda više nije ministar, ali njegova borba – i poruka – nikad nisu bili aktuelniji.
(Telegraf Biznis)