Samsung zapinje u Teksasu: Investicija od 44 milijarde visi u vazduhu jer "nema kupaca"
Samsung je planirao da u Teksasu podigne najambiciozniju fabriku čipova u svojoj istoriji, ali nekoliko godina i 44 milijarde dolara kasnije - projekat je u ćorsokaku. Problemi sa potražnjom, promena tehnoloških standarda i geopolitičke tenzije pretvorili su ovu investiciju u ogroman znak pitanja. Najgore od svega: kompanija još nema kome da proda čipove iz nove fabrike.
Prvobitno najavljena 2021. sa budžetom od 17 milijardi dolara, Samsungova fabrika u gradiću Tejlor trebalo je da bude oslonac američkog čip suvereniteta. Međutim, tokom 2024. cifra je narasla na 44 milijarde, uz dodatne objekte i istraživački centar. I pored podrške američkog CHIPS akta u iznosu od 6,6 milijardi, fabrika i dalje ne radi.
U martu 2024. radovi su bili 92% gotovi, a završetak planiran za april - međutim, sve je odloženo za oktobar. Iako se gradilište fizički privodi kraju, ključno pitanje je: čemu fabrika ako niko ne naručuje čipove?
Samsung nema kupce za nove čipove iz SAD
Kako piše Nikkei Asia, fabrika je prvobitno bila projektovana za proizvodnju 4nm čipova, ali tržište se u međuvremenu promenilo - klijenti sada traže napredniji 2nm proces. Samsung je pokušao da prilagodi plan, ali to podrazumeva dodatne milijarde, vreme i tehničku neizvesnost.
Za razliku od tajvanskog giganta TSMC, čiji su kapaciteti u Arizoni rasprodati do 2027. godine i koji opslužuje Apple, AMD, Broadcom, Nvidia i Qualcomm, Samsung u Americi nema dovoljno porudžbina da opravda ovakvu investiciju. Sa samo 7,7% globalnog tržišta, daleko je od TSMC-ove dominacije od 68%.
U pozadini svega su i problemi sa kadrovima, logistikom i prinosom (uspešnim ishodom proizvodnog procesa). Interni izvori navode da je deo ključnog osoblja vraćen iz SAD u Koreju, a ostali resursi se preusmeravaju ka drugim projektima. Nabavka i instalacija opreme kao što su EUV litografske mašine dodatno komplikuje situaciju.
Geopolitika, trgovinski ratovi i sumorna potražnja
Samsungova muka u SAD ne dešava se u vakuumu. Trgovinski rat između Amerike i Kine, tarife koje uvodi administracija Donalda Trampa, kao i američka ograničenja na izvoz naprednih čipova Kini, dodatno komplikuju plasman. Tržišta potrošačke elektronike i automobilske industrije - ključni kupci čipova - već mesecima usporavaju.
Kina, iako još tehnološki inferiorna u odnosu na SAD, ubrzano ulaže u sopstvenu proizvodnju i do 2030. bi mogla da prestigne sve ostale po kapacitetu. To stavlja dodatni pritisak na Samsung koji je sada u raskoraku: ne može da isporučuje Kini, ali ne može ni da nađe dovoljan broj kupaca u SAD.
Zato kompanija trenutno "čeka i posmatra". Bez jasnog roka za pokretanje proizvodnje, Samsung rizikuje da ostane bez federalnih subvencija i da se višegodišnji trud sruši zbog pogrešne kalkulacije tržišnih potreba.
(Telegraf Biznis)