ASML razbio prognoze, ali upozorava: Sledeća godina je pod znakom pitanja

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Kompanija ASML, ključni igrač u svetskoj proizvodnji opreme za izradu naprednih čipova, objavila je rezultate za drugi kvartal 2025. koji su prevazišli očekivanja analitičara, ali je istovremeno upozorila da bi geopolitičke tenzije i američke carine mogle da ugroze rast u narednom periodu.

Prihodi kompanije iznosili su 7,7 milijardi evra, dok je neto dobit dostigla 2,29 milijardi evra, premašivši očekivanja tržišta koja su iznosila 7,52 milijarde i 2,04 milijarde evra. Ipak, prognoze za treći kvartal razočarale su investitore: ASML očekuje prihode između 7,4 i 7,9 milijardi evra, što je manje od očekivanih 8,3 milijarde.

Rizik od carina preti rastu u 2026.

Iako ASML i dalje projektuje udvostručavanje prihoda do 2030. godine, bazirano na rastu potražnje za čipovima zbog razvoja veštačke inteligencije, kompanija sada priznaje da ne može sa sigurnošću da garantuje rast već u 2026.

Glavni izvršni direktor Kristof Fuke naveo je da su makroekonomski i geopolitički rizici u porastu, uključujući potencijalne uvozne carine u SAD na opremu za proizvodnju čipova. Ova najava dolazi u trenutku kada Vašington razmatra nove mere protiv kineskog tehnološkog sektora, što može pogoditi i evropske dobavljače.

Finansijski direktor Rožer Dasen istakao je da kompanija aktivno sarađuje sa partnerima kako bi ublažila troškove koji mogu proizaći iz mogućih carina, ali priznaje da su neizvesnosti na tržištu veće nego ikada.

ASML je jedini proizvođač mašina za ekstremno ultraljubičastu litografiju (EUV) koje koriste kompanije poput Apple i Nvidia za proizvodnju najsofisticiranijih čipova. Uprkos snažnim kvartalnim brojkama, akcije kompanije pale su za 6,85 odsto nakon objave rezultata, jer je tržište reagovalo na neizvesnosti oko budućih prihoda

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>