Ako ste digitalni nomad i tražite novo mesto, ove evropske destinacije vam plaćaju da radite tamo
Kombinovana ekonomska vrednost globalne zajednice digitalnih nomada iznosi čak 669 milijardi evra
Na hiljade Evropljana počelo je da "slavi" rad na daljinu otkako je nastupila pandemija, odnosno postalo je jasno da mnogi mogu da rade s bilo koje tačke planete, a da budu uspešni.
Sve i da vam posao "ne dozvoljava" da odete predaleko, te morate ostati na Starom kontinentu, opcija za digitalne nomade je pregršt. Ipak, neke zemlje (mesta) se izdvajaju jer vam plaćaju da dođete i radite tamo.
Kombinovana ekonomska vrednost globalne zajednice digitalnih nomada iznosi čak 669 milijardi evra. Prema podacima sajta www.william-russell.com, postoje barem 3 razloga zašto bi vam neka mesta platila da radite u njima: depopulacija, ekonomska stimulacija, obnavljanje napuštenih kuća.
Među top destinacijama su Španija, Švajcarska, Italija, Irska, Grčka Hrvatska. U španskom regionu Asturias, fokus je na gradu Ponga, gde porodice dobijaju pomoć od 3.000 evra, kako bi se smestile. Za svaku bebu rođenu u tom gradu, dobijaju još 3.000 evra.
I Rubia (Galicija) ima šta da ponudi: za početak, mesečno biste dobijali 100-150 evra. Pominje se i da negde u Španiji možete čak kupiti celo selo, za cenu manju od kuće u nekom evropskom gradu.
Švajcarsko selo Albinen iz kantona Vale nudi 25.200 dolara onima koji se presele tamo; ova mera važi za odrasle, dok je deci namenjeno 10.000 dolara. Dakle, u čemu je caka? Morate živeti tamo minimum jednu deceniju. Osim toga, samo švajcarski rezidenti mogu dobiti bonuse.
Idiličan italijanski grad Kandela već godinama unazad sprovodi ovu politiku. Samci koji se presele tamo dobijaju 800, parovi 1.200, a porodice 2.000 evra. Ipak, jedan od uslova je da zarađujete barem 7.500 evra.
Na nivou SAD, dobre uslove za digitalne nomade nude Oklahoma, Minesota, Aljaska i Vermont. Što se tiče ostatka sveta, izdvajaju se Čile i Mauricijus.
(Telegraf Biznis)