Dragan je napustio državni posao i otišao u Bahrein: Sreli smo ga usred pustinje, sad mu kralj poverava posao

Kad sam odlazio, svi su me pitali kako je moguće da napuštam siguran državni posao... Nisam se dvoumio, i isplatilo se, kaže naš sagovornik

Foto: Telegraf.rs

Dragan Mitrović je poznat u Emiratima, ali i šire. Sreli smo ga usred pustinje tokom održavanja izložbe Expo, ali ne kao čoveka iz naše delegacije, nego glavnog za Paviljon Kuvajta.

Naša pamet još jednom je pokazala da su joj granice nemerljive, a da upornost  i rad druge države i te kako cene.

Dragan je radio kao državni činovnik godinama u Srbiji, i jednog dana odlučuje da napusti sve i proba negde daleko. Isplatilo se, jer je sada stručnjak kojeg prvo pozivaju kada treba nešto organizovati na visokom nivou. Njegov rad priznaje i kralj i princ.

  • Zašto ne Srbija?

- Nestručnost, napustio sam opštinski posao, imao sam više od dve decenije iskustva, a sve što sam radio i stvorio u rođenom gradu, postalo je beznačajno u jednom trenutku. Dok sam odlazio pitali su me kako je moguće da napuštam državni posao, ali nisam se dvoumio.

Napuštam sve i zapošljavam se u Bahreinu.

  • Otkud baš tamo?

- Naši inženjeri su tamo veoma cenjeni, ceni se rad i školovanje. Oni našeg čoveka dobiju kao gotov proizvod, nema ulaganja. Mi smo u platnom sistemu na trećem i četvrtom mestu, što njima pogoduje, jer bi drugog morali da plate skuplje.

Kompanije plaćaju i stan i auto, i školovanje dece. Moja porodica je i dalje u Srbiji. Voleo boh da završe tamo školu.

  • Odmah ste bili angažovani na projektima?

- Projekti su počeli odmah, nema prilagođavanja. Nekoliko projekata sledi u Saudisjkoj Arabiji nekoliko u Emiratima. Onda sve kreće dalje, prepoznaju ljudi.

  • Kakvi su to projketi na kojima ste bili angažovani?

- Uglavnom sličnog karaktera kao EXPO, koncerti, konferencije za kralja, princa, zatim sajmovi. Mahom su državni projketi.

  • Koliko se ta vrsta objekata razlikuje od klasičnih objekata u smislu građevinskih izazova?

- Svi ostali su uglavnom kratkog sadržaja i roka. Na primer, organizaciono tri do pet dana što traje. EXPO je najduže, šest meseci projekat,a gražen je dve godine.

Ovo je bio pesak, i treba opet da bude vraćen pesak. Zavisi naravno kako će ambasade i konzulati da ostave namenu. Lego objekte će sigurno srušiti.

  • Koliko je teško graditi u pustinji?

- Kompanije koje rade ovde znaju posao, imaju rešenja koja implementiraju. Najviše zahteva od organizatora odnosi se na bezbednost. To je malo teže. Materijali i sve što mora adekvatno da se ugradi... Možda je i lakše kopati po pesku nego kamenu.

  • Koliko su skupi ti projekti?

- Izuzetno skupi. Otprilike tri do pet puta je svaki projekat skuplji nego u Evropi.

  • Da li je lepši Paviljon Kuvajta ili Srbije?

- Mogu da kažem da je ista firma radila (smeh). Komplikovano jeste. Ovo je malo više izazov za dizajnere i arhitekte da naprave nešto ovako. Nijedan objekat nije klasična kocka.

  • Koji vam je onda najbolji?

- Mobiliti Paviljon, koji su uradili Emirati. A od zemalja, najviše sam iznenađen Paviljonom Egipta - preneli su kompletnu svoju priču ovde.

  • Šta posle EXPO sajma?

- Već radim i druge projekte. Radim na avio-sajmu u Dubaiju. Sprema se i sajam u januarau za Saudijsku Arabaiju, a potom radim i najveći svetski vojni sajam.

Video: Da li je moguće oživeti ljude iz praistorije? Srpski gejmeri i naučnici imaju odgovor