Tijana i Nikola napustili Beograd pa u rodnoj Jagodini napravili posao koji cveta

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Preduzetnička priča Tijane i Nikole Pantića počela je u jednoj fabrici u Jagodini gde je ona radila kao šefica linije, dok je on bio kontrolor kvaliteta. Oni su se ovde upoznali a potom i venčali, stvorili porodicu i zajedno pokrenuli posao. Bračni par Pantić sada zajedno radi nedaleko od centra Jagodine u blizini turističke zone, u prizemlju porodične kuće koji je renoviran i pretvoren u radionicu.

Ovde šiju brojne proizvode za bebe, od ogradica za krevece i posteljina do sve traženijih šatora za decu, ali ih prodaju i u izložbenom delu.

Posle nekoliko meseci provedenih na radu u Slovačkoj i pet godina u Beogradu, sa novom preduzetničkom idejom i tromesečnom bebom, puni elana, ali bez sigurnih primanja, odlučuju da se vrate u Jagodinu i da pokrenu svoj biznis.

- Tijana je šila u jednom krojačkom salonu, a ja sam radio u brokerskoj kompaniji. Ideja je bila da ostanemo u Beogradu i da se ne vraćamo u Jagodinu. Međutim, posle rođenja prvog sina Todora osmislili smo preduzetnički poduhvat sa željom da sami pravimo proizvode od pamuka za decu i da ih prodajemo onlajn. Tada nabavljamo mašine, a pošto smo imali kuću u Jagodini u kojoj smo mogli da radimo, znali smo da ništa ne možemo da izgubimo čak i da nam ideja ne uspe - priča mi Nikola.

Tijana kaže da je ideja nastala u iznajmljenom stanu na Kanarevom brdu, kada je na pozajmljenoj mašini od gazdarice drugarici sašila prvo gnezdo za bebu. U to vreme je dosta njihovih prijatelja počelo da dobija decu, pa je priča o njenim proizvodima počela da kruži. Drugarica koja je od nje dobila to prvo gnezdo kasnije je rodila još dva sina, pa je bila redovna mušterija.

Inspiraciju je dobila u jednoj simpatičnoj radnji na Vračaru pored koje je danima prolazila, a u kojoj je, kako kaže, sve bilo slatko i doterano, sa mnogo proizvoda za decu.

Suprug ju je odmah podržao, ali i tadašnja vlasnica krojačkog salona kod koje je radila.

- Nikola i ja odlučujemo da kupimo industrijsku mašinu i da je stavimo u taj stan u Beogradu od 35 kvadrata, odmah pored frižidera. Na susednom okruglom stolu krojili smo tkanine. Posle prvih narudžbina za ljude iz našeg okruženja, otvorila sam instagram i prodaja je lagano krenula, a mi smo svakog meseca imali sve više posla - kaže Tijana

U njihovoj radionici bebi-opreme u Jagodini Pantići, između ostalog, šiju i prodaju (onlajn i u prodavnici) i dečje vreće za spavanje, pletenice – ogradice, prostirke, jastuke za trudnice, dunjice, portikle, baldahine, bombona jastuke…

- Kvalitet nam je najbitniji, iako nam to na današnjem tržištu ne ide uvek u korist - ističu.

Kako su sve proizvode prvenstveno isprobavali, a i danas koriste na svojoj deci, tako im je i kvalitet materijala i izrade od početka na prvom mestu.

- Ipak, uspevamo da se izborimo za svoje mesto, da ljudima ponudimo ručno sašivene proizvode od 100 odsto pamuka na najkvalitetniji način. Ne volimo da se hvalimo, ali dovoljno je da uporedite, recimo, debljinu jedne ogradice kod nas i kod drugih, najčešće mnogo većih proizvođača, i videćete razliku - iskrena je Tijana.

Nikola dodaje da se materijalima snabdevaju u jednoj od najskupljih fabrika u Turskoj i da imaju brojne, nesvakidašnje dezene.

- Oboje se smenjujemo u vezi obaveza oko dece, a moja majka priskače u pomoć kad god je potrebno. Sreća je što su nam u istoj kući i stan i proizvodnja, pa lakše možemo da se organizujemo oko Todora (5) i Ilije koji ima godinu i četiri meseca. Kao i kod svakog preduzetnika i kod nas svi radimo sve, a ja u poslednje vreme radim i na mašini koja veze na našim proizvodima motive i imena i poruke na cegerima, našem novom proizvodu, u 12 boja - rekao je Nikola.

- Sve što vidite od naših proizvoda sama sam dizajnirala i napravila šablone. U tome mi je najviše pomoglo iskustvo iz salona u Beogradu, ali i dva kursa za modelovanje koje sam završila. Zahvaljujući svemu tome, ali i uz zadovoljne kupce, stekla sam viši nivo samopouzdanja - rekla je Tijana, koja je posle srednje tekstilne škole završila višu školu računovodstva i finansija, dok je Nikola ekonomista i takođe je diplomirao na višoj školi.

(Telegraf Biznis/Priče sa dušom)