Grčka ponovo rasprodaje hotele: Cene idu od 150 do 800 hiljada evra, a dobijate čist luksuz
Oia važi za najlepše mesto na Santoriniju, gde se sada najluksuzniji hotel prodaje po "maloj ceni"
Grčka je jedna od najugroženijih zemalja ove godine, jer se velikim delom oslanja na turizam. Taman kada smo pomislili da se virus korona povlači, on se snažno vratio i ponovo rasplamsao tenzije.
To je uticalo na odluku vlasti svih država, pa i Grčke, da podeli druge zemlje po listama, odnosno da delimično otvori granice. Na svakih 10 hotela, u proseku, rade samo tri.
Kao i kod nas, i tamo je uvedena pomoć za hotelijere, a ona podrazumeva 800 do 1.500 evra po sobi, u zavisnosti od toga koliko zvezdica ima hotel.
Ipak, nekima ni to ne pomaže da održe poslovanje, a naročito onima koji su navikli na prijem visokog društva, koje ostavlja milione evra u kasu hotela.
Trenutno je u Grčkoj aktuelan "drugi talas" rasprodaje hotela, a još uvek se nude neki hoteli koji su bili na prodaju i proletos, mada sada po nižoj ceni.
Ponuda je raznolika, za svačiji ukus i džep. Od hotela za 150.000 evra, smeštenih u manje popularnim mestima kao što je Nea Vrasna, sa četiri sobe i prostranim apartmanom, pa do objekata od 300.000 evra, kada kupac može da bira i hotel i lokaciju.
Po toj ceni, možete pazariti manje, porodične hotele na Halkidikiju, Krfu, Lezbosu, Peleponezu. U mestima oko Sparte cena ide do 200.000 evra. Ako imate da izdvojite pola miliona, onda ste "uboli premiju".
Za taj novac možete da birate, pa čak i da kupite objekat na čuvenom luksuznom Santoriniju.
Tu hotel, udaljen od plaže nepunih 50 metara, košta malo više od 400.000 evra. Oia važi za najlepše mesto na Santoriniju, a ima svega 3.000 stanovnika. U tom gradiću, na primer, prodaje se luksuzan hotel s apartmanima vrhunskog kvaliteta za "samo" 800.000 evra.
Zašto kažemo "samo"? Zato što je hotel na kaskadi, sa bazenom i pogledom na more, do ove krizne godine noćenje naplaćivao čak 400 evra. Hotel je radio 220 dana godišnje, s popunjenošću od 95 odsto.
(Telegraf Biznis)