Koliko kvadrata možete kupiti za milion dolara: U Beogradu skoro 500, a u Monaku? Brojka je frapantno mala
Madrid, Mumbaj i Dubai se solidno kotiraju, mada je možda iznenađenje da su španski i indijski grad skuplji od Dubaija u kontekstu cena nekretnina
Ako mislite da su cene nekretnina u Beogradu, i generalno u Srbiji, uzele maha, čekajte da "stignemo" do Monaka. Zapravo, odatkle krećemo na ovu avanturu o nekretninama i upoznajemo vas sa najskupljim gradovima u kategoriji "nekretnine".
Zamislite da imate milion dolara u džepu, i želite da ih uložite u luksuzni dom?
Knight Frank analiza nam donosi podatke (s kraja 2021. godine) o tome koliko kvadrata gde možete kupiti za pomenutu cifru. Ujedno nam i govore da je "lokacija sve".
Recimo, oni koji su odlučni da se presele u Monako, morali bi da naprave neke ustupke, budući da je za milion dolara moguće kupiti samo 15 kvadratnih metara.
Za istu sumu možete dobiti 21 kvadrat u Hongkongu, što ga stavlja na drugo mesto liste najskupljih gradova u kontekstu nekretnina, dok je na trećoj poziciji London (31 m2).
Iza su Njujork sa 33 m2, Singapur sa 35 m2 i Ženeva sa 37 m2 - za milion dolara. Sledi Sidnej sa 41 kvadratom, a onda i Šangaj, Pariz i Los Anđeles gde su cene iste. Za milion dolara možete kupiti 42 stambena kvadrata.
U Pekingu, za taj novac možete očekivati stan prosečne kvadrature, od nekih 56 kvadrata, a u Tokiju nekretninu od 64 m2. Dalje se ređaju Berlin (73 m2), Majami (77 m2) i Melburn (84 m2).
Madrid, Mumbaj i Dubai se solidno kotiraju, sa 106, 108 i 137 kvadrata za milion dolara, mada je možda iznenađenje da su španski i indijski grad skuplji od Dubaija u ovom kontekstu. Sledi Kejptaun, sa 220 kvadrata, i Sao Paulo sa 256 metara kvadratnih za milion dolara.
Ako uzmemo u obzir da je prosečna cena stambenog kvadrata u našoj prestonici nadomak 2.000 evra ili oko 2.190 dolara, to znači da u Beogradu, za milion dolara, možete kupiti nekretninu od nekih 456 kvadrata.
(Telegraf Biznis)