Smrznuti pomfrit od kilogram 470 dinara, pirinač više od 1.000: "Račun mi ogroman, ništa nisam kupio"

Naši sugrađani se sve teže nose s inflacijom...

Foto: Shutterstock, Freepik

Inflacija je uzela maha svuda u svetu, i građani se sve teže nose s porastom cena, a prodavačice nam kažu da često ne stignu da zamene cene, s obzirom na tempo kojim se one menjaju.

O tome svedoči i iskustvo jedne naše sagovornice koja je pre neki dan svratila u domaći market, da kupi kesicu kafe od 2 grama. Na stalku piše jedna cena - 24,99 dinara, međutim, kasirka je otkucala 26,99 dinara. Na drugom mestu, isti proizvod je sada skoro pa 30 dinara.

S. M. iz Pančeva nam kaže da je kiselo mleko platila 47 dinara, pred istek roka trajanja, i "oduševila se" cenom, dok bi joj ranije to bilo skupo. I naša nedavna anketa je pokazala da građani Srbije većinski troše najviše novca na hranu, a poskupelo je gotovo sve - od mlečnih proizvoda preko meso do grickalica i slatkiša, kafe, sokova.

- Kesu pomfrita (1 kg) sam platila više od 400 dinara, cena ide od 410 do 470, zavisi gde kupujete, a do skoro je bila 200. O pirinču da ne pričam, jedna vrsta i marka je otišla na preko 1.000 dinara. Neverovatno je ovo što se dešava - priča nam S. M.

O pirinču smo, ko se seća, već pisali pre neka dva meseca, a ubrzo i pojasnili situaciju na svetskom planu, tačnije u zemlji koja je najveći globalni izvoznik pirinča.

S druge strane, vidimo da je cena domaćeg pirinča 10 puta niža.

Foto: Telegraf.rs

Primećujemo i da su poskupeli keksi, čokolade, a stigli su i novogodišnji ukrasi u domaće supermarkete. Cena? "Prava sitnica". Velike praznične kugle su 600 dinara, mali pojedinačni ukrasi za jelku po 300 dinara.

- Bio sam skoro sa suprugom u velikom trgovinskom lancu, kupili šta nam treba, a zapravo ništa, robe za tri dana. Kad smo došli na kasu, račun 9.000 dinara! - kaže nam B.G. iz Beograda i dodaje: "Da smo isto kupili u lokalnim radnjama, verovatno bi račun bio 100 evra".

Istovremeno, u ovom momentu su veliki protesti u Nemačkoj, upravo zbog poskupljenja. Tamo je inflacija rekordna: najveća u 70 godina.

Prema pisanju medija, nekoliko hiljada ljudi okupilo se u Berlinu, gde su na protestima zahtevali postavljanje gornje granice cena struje, grejanja i kirije, kao i povećanje plata.

Takođe, protestanti su tražili da se uvedu porezi na dobit mega kompanijama koje zarađuju u ovoj energetskoj krizi.

Video: Zašto kilogram boranije košta čak i do 300 dinara?

(Telegraf Biznis)