"Nemam ništa u kasi, tek smo otvorili, usitnite negde novac": Da li smeju ovako da vam se pravdaju?
Većina kupaca će kada čuje ove reči odustati od kupovine
Jutro, 10 sati, vrata tržnog centra tek što su otvorena, a kupci su navrli u prodavnice, svako sa svojim razlozima za jutarnji šoping. U skoro svakom butiku prodavci su se pravdali da nemaju novca u kasi da vrate kusur, jer su tek otvorili.
- Vi ste mi prva mušterija od jutros, kasa mi je prazna, pogledajte - govori žena za pultom dok otvara kasu i pokazuje prazne pregrade.
A onda nastavlja.
- Siđite stepenicama dole, ima tamo menjačnica, pitajte da vam rasitne novac, pa se vratite. Ako neće oni, probajte u kafiću na prvom spratu - dole, pa skroz levo do kraja. Ne možete da promašite - objašnjava.
Većina kupaca u ovom će trenutku odustati od kupovine.
- Htela sam kumi za rođendan da kupim torbu u jednoj prodavnici. Našla sam jednu koja košta 3.500 dinara, dala sam 4.000, ali prodavačica nije imala ni dinar u kasi, pa me poslala da tražim po tržnom centru ko ima da mi rasitni novac. Uletela sam ujutro da to obavim brzinski i nisam imala vremena da moljakam za sitno, a verujem da to i nije moj posao. Ušla sam u sledeću prodavnicu, našla drugu torbu i u njoj sam dobila kusur bez poblema - priča jedna Beograđanka za Telegraf Biznis.
Da li je ovakva praksa normalna, ili bi trgovci ipak trebalo spremni da otvore radnje i da li im novac u kasi pre početka dana može napraviti problem u slučaju dolaska inspekcije, pitali smo knjigovođu Julijanu Nemet De Alerte.
- Do 2019. godine postojala je Odluka o visini blagajničkog minimuma ili o depozitu, po kojoj je iz banke mogla da se podigne usitnjena najveća novčanica i da taj iznos stoji u kasi uz izvod iz kog se vidi koliko je novca i kada uzeto iz banke, kao pokriće za inspekciju - objašnjava ona.
Od 2019. godine postoji još jedna mogućnost da se ovaj problem reši.
- Od tada postoji opcija da se pazar uplaćuje na sedam dana i da se ne preda ceo, da se deo novca ostavlja u kasi kako bi trgovci bili operativni i kako bi mogli da vraćaju kusur. Ministarstvo finansija je pojasnilo da može da se upalti deo pazara, a da suma koja ostane u kasi mora da se pokalapa sa ostatkom - kaže sagovornica Telegraf Biznisa.
Ipak, ona ističe da se situacija sa poečtka teksta dešava često jer se trgovci plaše da im se nešto u kasi ne poklopi i da ih isnpekcija zbog toga zatvori.
- Najveći je problem uplašenost ljudi da im se ne složi kasa - kaže ona.
(Telegraf Biznis)